| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Jednolity plik kontrolny > Jak przekazywać pliki JPK organom podatkowym - mail, pendrive czy ministerialny interfejs?

Jak przekazywać pliki JPK organom podatkowym - mail, pendrive czy ministerialny interfejs?

Z uwagi na ilość i różnorodność działań, które na co dzień realizują przedsiębiorstwa, pliki JPK mogą zawierać ogromną ilość danych, powiązanych z fakturami, zapisami w rejestrach zakupu i sprzedaży VAT, dokumentami magazynowymi, wyciągami bankowymi czy zapisami księgowymi. Jak zatem przygotować i skutecznie dostarczyć organom podatkowym pliki JPK?

Zależy to od typu struktury JPK oraz trybu udostępniania. Całość JPK na żądanie będzie można złożyć na dowolnym nośniku danych. Strukturę JPK_VAT czyli ewidencję zakupu i sprzedaży VAT składaną bez wezwania, obowiązkowo co miesiąc wyłącznie drogą elektroniczną, za pomocą oprogramowania interfejsowego dostępnego na stronie Ministerstwa Finansów.

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej (art. 193a §1) pliki, które mają być dostarczane na żądanie organów podatkowych w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego, a więc dane z ksiąg rachunkowych (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), obrót magazynowy (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkowe księgi przychodów i rozchodów (JPK_PKPiR) oraz ewidencja przychodów (JPK_EWP), mogą być przekazywane za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej, odpowiadającej strukturze logicznej udostępnionej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Ministerstwa Finansów.

W projekcie Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazane zapisano, że nośnik powinien być oznakowany w sposób pozwalający na jednoznaczną identyfikację oraz przystosowany do przenoszenie pomiędzy powszechnie dostępnymi urządzeniami odczytującymi.

Zatem nośnikiem może być dowolny nośnik pendrive, dysk, płyta DVD, itp. o ile będzie można go odczytać w urządzeniach różnych producentów.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Inaczej wygląda sytuacja z dostarczaniem struktury JPK zawierającej rejestry zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT). Strukturę JPK_VAT przekazywaną obowiązkowo, co miesiąc bez wezwania Organu podatkowego, będzie można złożyć tylko za pomocą oprogramowania interfejsowego Ministerstwa Finansów (na podobnych zasadach jak eDeklaracje) – zauważa Barbara Przybylska, projektant systemów Comarch ERP.

Należy podkreślić, że żadne z plików JPK nie będą mogły być przesyłane pocztą elektroniczną.

Pliki JPK przekazywane drogą elektroniczną, za pomocą oprogramowania interfejsowego Ministerstwa Finansów będą musiały być skompresowane, zaszyfrowane. Wielkość skompresowanego pliku nie będzie mogła przekraczać 60 MB.

Co z bezpieczeństwem danych?

Projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sposobu przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których księgi mogą być zapisane i przekazane  wymaga opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym z certyfikatem kwalifikowanym  tylko plików JPK przekazywanych za pomocą oprogramowania interfejsowego Ministerstwa Finansów.

Wymogu tego nie będą zaś musieli spełnić podatnicy przekazujący dane na informatycznych nośnikach danych, np. na płytach DVD, pendrive, co oczywiście może być bardzo ryzykowane.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »