Lepsze relacje przedsiębiorców z administracją
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawcy RP od dawna apelują o zmianę podejścia administracji do obywateli. Wprowadzenie do Kodeksu postępowania administracyjnego zasady in dubio pro libertate, czyli rozstrzygania wątpliwości faktycznych na korzyść strony, to po uchwaleniu zasady rozstrzygania wątpliwości interpretacyjnych na korzyść podatnika – kolejny krok do poprawy relacji na linii przedsiębiorca-urzędnik. Zaproponowane w projekcie wykorzystanie metod polubownego rozstrzygania sporów, koncyliacyjnego trybu załatwiania spraw, mediacji oraz umowy administracyjnej również powinno przyczynić się do osiągnięcia tego celu.
REKLAMA
Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)
Należy jednak pamiętać, że najważniejsze będzie oczywiście egzekwowanie zaproponowanych przepisów. Nawet najlepsze regulacje nie zrealizują swoich założeń, jeżeli nie będą stosowane w praktyce. Dlatego też tak istotne jest dążenie do zmiany mentalności urzędników, którzy nierzadko traktują przedsiębiorców z uprzedzeniem. Kluczowe w tym aspekcie jest zrozumienie, że wspieranie przedsiębiorczości jest działaniem na rzecz rozwoju gospodarki, a w konsekwencji dla wspólnego dobra.
Zaproponowane w projekcie rozwiązania to krok w kierunku zmiany stosunków między przedsiębiorcami a administracją państwową na bardziej partnerskie. Pracodawcy RP doceniają to, że projektowane rozwiązania powstały w ramach dialogu z partnerami społecznymi z uwzględnieniem licznych uwag zgłaszanych przez organizacje pracodawców.
Źródło: Pracodawcy RP
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat