reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Już wkrótce nowy podatek - od sprzedaży detalicznej

Już wkrótce nowy podatek - od sprzedaży detalicznej

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wejdzie w życie 1 września 2016 r. W artykule wyjaśniamy którzy podatnicy są nim objęci, jaka jest podstawa opodatkowania, kiedy powstaje obowiązek podatkowy, a także w jaki sposób uiszczać podatek.

Podatnikami nowego podatku będą sprzedawcy detaliczni (osoby fizyczne, osoby prawne, spółki cywilne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej), dokonujący sprzedaży na terytorium Polski, w ramach działalności gospodarczej, towarów konsumentom, czyli osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz prowadzącym działalność gospodarczą, ale nabywającym towary bez związku z tą działalnością, a także rolnikom ryczałtowym. Rolnik ryczałtowy będzie więc uważany za konsumenta niezależnie od tego, czy zakupi towary poza swoją działalnością rolniczą, czy też w związku z tą działalnością.

Podstawa opodatkowania, czyli sprzedaż detaliczna to, w rozumieniu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, dokonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach działalności gospodarczej zbywcy, odpłatne zbywanie towarów konsumentom na podstawie umowy zawartej:

a) w lokalu przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta (Dz. U. poz. 827, z 2015 r. poz. 1854 oraz z 2016 r. poz. 615),

b) poza lokalem przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta - także w przypadku, gdy zbywaniu towaru towarzyszy świadczenie usługi odrębnie niezaewidencjonowanej.

Z definicji sprzedaży detalicznej wynika, że usługa będzie opodatkowana tylko wtedy, gdy zostanie wliczona w cenę towaru lub nie wyodrębniona wyraźnie od tej ceny. Natomiast za towary należy uważać rzeczy ruchome lub ich części.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej od 1 września 2016 r.

Podstawą opodatkowania będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 000 000 zł. Przychód nie obejmie należnego podatku od towarów i usług. Opodatkowaniu nie będzie podlegać sprzedaż energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła, dostarczanych poprzez sieci, paliw stałych, używanych do celów opałowych pozostałych węglowodorów gazowych, olejów napędowych przeznaczonych do celów opałowych oraz olejów opałowych, leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych, refundowanych lub finansowanych w całości lub w części ze środków publicznych.

Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą osiągnięcia w danym miesiącu przychodu przekraczającego 17 000 000 zł i dotyczyć będzie przychodu powyżej tej kwoty osiągniętego od tej chwili do końca miesiąca. Obowiązywać będą dwie stawki opodatkowania, 0,8% w części, w jakiej podstawa opodatkowania nie przekroczy kwoty 170 000 000 zł i 1,4% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 000 000 zł - w części, w jakiej podstawa opodatkowania przekroczy kwotę 170 000 000 zł.

Podatek od sprzedaży detalicznej będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodu w podatku dochodowym u sprzedawcy.

Podatnicy będą zobowiązani składać deklarację podatkową PSD-1 i wpłacać podatek za miesięczne okresy rozliczeniowe, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy.

Pierwsze deklaracje w podatku od sprzedaży detalicznej - do 25 października

W przypadku podatników będących osobami fizycznymi właściwym miejscowo organem podatkowym będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania podatnika, a w przypadku spółek cywilnych, naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników, do którego została złożona pierwsza deklaracja PSD-1. W pozostałych przypadkach, właściwym miejscowo organem podatkowym będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na adres siedziby podatnika. W przypadku podatników nieposiadających na terytorium Polski miejsca zamieszkania lub siedziby, a także,  jeżeli nie można ustalić właściwości organu, właściwy będzie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama