reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory deklaracji CIT - do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2017 r.

Nowe wzory deklaracji CIT - do dochodów osiągniętych od 1 stycznia 2017 r.

Modyfikacji ulegną wzory formularzy CIT-8, CIT-8A, CIT-8B, CIT-8/O i CIT-BR. Nowe wzory będą miały zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2017 r.

Zmiany zakłada projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 28 grudnia 2016 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Konieczność wprowadzenia nowych wzorów to efekt zmian dokonanych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej (Dz.U. z 2016 r. poz.1933) w zakresie m.in. tzw. ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Wprowadzone ustawą rozwiązania obowiązują od 1 stycznia 2017 roku i polegają na:

a) rozszerzeniu, o koszty związane z uzyskaniem patentu, listy kosztów uzyskania przychodów ponoszonych na działalność badawczo-rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane) odliczanych od podstawy opodatkowania. Dotyczy to mikro-, małych i średnich przedsiębiorców (MŚP),

b) podwyższeniu kwoty maksymalnego odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych:

    - dla kosztów osobowych - z 30% do 50% dla wszystkich podatników,

    - dla pozostałych kosztów kwalifikowanych - z 20% do 50% w przypadku podatników będących MŚP oraz z 10% do 30% dla pozostałych podatników.

c) wydłużeniu z 3 do 6 lat okresu, w jakim podatnik może odliczyć niewykorzystaną – z powodu niskiego dochodu lub poniesienia straty – część przysługującego mu odliczenia kosztów kwalifikowanych.

d) wprowadzeniu zwrotu gotówkowego dla nowopowstających podatników, jeśli kwota podlegających odliczeniu kosztów kwalifikowanych przewyższa kwotę osiągniętego dochodu lub podatnik poniósł stratę.

Wprowadzono na stałe do ustaw o podatkach dochodowych zasadę nieustalania przychodu i kosztów uzyskania przychodu z tytułu wniesienia przez podmiot komercjalizujący do spółki aportu w postaci komercjalizowanej wartości intelektualnej (np. patentu, prawa ochronnego na znak użytkowy, autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego).

Dodatkowo, z dniem 1 stycznia 2017 r. zaczęły obowiązywać niektóre przepisy ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 poz. 1932) wprowadzające obowiązek dołączania do zeznania podatkowego CIT-8, CIT-8A lub CIT-8B formularza CIT-TP - sprawozdania z analizy ryzyka dotyczący cen transferowych oraz odpowiednich oświadczeń, który to formularz określony zostanie odrębnym rozporządzeniem.

Zobacz: Uproszczone sprawozdanie CIT-TP od 1 stycznia 2017 r.

W związku z tymi zmianami resort finansów i rozwoju opracował nowe wzory formularzy CIT-8, CIT-8A, CIT-8B, CIT-8/O i CIT-BR do rozliczenia podatku dochodowego za rok podatkowy powstały po dniu 31 grudnia 2016 r.

Wzory formularzy określane niniejszym rozporządzeniem będą miały zastosowanie do osiągniętych dochodów (poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2017 r.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania,oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama