reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim

Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim

W listopadzie 2014 roku Unią Europejską wstrząsnęła afera znana dzisiaj jako LuxLeaks. Okazało się, że władze Luksemburga podpisały przeszło 300 indywidualnych, tajnych umów z międzynarodowymi korporacjami, oferując im wyjątkowo korzystne warunki podatkowe, obniżając ich stawki niejednokrotnie do poziomu mniejszego niż 1%. Ale, pomimo kontrowersji wynikających z faktu, że przez politykę Luksemburga tracą budżety innych państw (z których korporacje „uciekają” do Luksemburga), okazało się, że jest to w świetle prawa luksemburskiego całkowicie legalne! To po prostu optymalizacja podatkowa.

Optymalizacja podatkowa to najogólniej mówiąc zespół czynności zmierzających do obniżenia zobowiązań podatkowych w sposób całkowicie legalny. Co więcej, takie działania przynoszą wymierne korzyści nie tylko płatnikom podatków, ale także krajom, które umożliwiają stosowanie rzeczonej optymalizacji. Zdały sobie z tego sprawę władze Luksemburga, poczynając następnie starania o przyciągnięcie „pod swoje skrzydła” wielkich korporacji; stosując przy tym najskuteczniejszą chyba metodę – obniżenia podatków.

Na decyzję Luksemburga niewątpliwie wpłynęła uważna analiza tzw. „Krzywej Laffera”, czyli wykresu obrazującego zależność pomiędzy wysokością podatków a zyskami osiąganymi przez budżet państwa. Pokazuje on, że podnoszenie podatków zwiększa wpływy budżetowe tylko do pewnego momentu; kiedy przekroczona zostanie krytyczna granica (niestety, nie jest ona precyzyjnie określona), dochód państwa zaczyna maleć. Władze Luksemburga, wyciągając odpowiednie wnioski z teorii Laffera (Arthur Laffer, amerykański ekonomista, który swoją „krzywą” opracował w latach 70–tych XX wieku), postawiły na ilość podatników, a nie wysokość podatków, zakładając, że duża liczba płatników odprowadzających niskie stawki będzie lepsza niż ich niewielka ilość, płacąca podatki wysokie. Tym samym Wielkie Księstwo Luksemburga stało się europejskim rajem podatkowym.

Warto wiedzieć, że podobną politykę prowadzą też inne kraje Unii Europejskiej, takie jak chociażby Belgia, Holandia. Metody takie stosuje także Szwajcaria. Jest to wyraźny dowód na to, że optymalizacja podatkowa przynosi korzyści obydwu stronom: podatnikom i jurysdykcji, która na nią zezwala.

Postępowanie Luksemburga w praktyce daje wielkim korporacjom możliwość osiągnięcia wymiernych korzyści podatkowych, jednak, aby to osiągnąć, konieczne będzie zawarcie konkretnej umowy z władzami Księstwa, związaną ze zmianą rezydencji podatkowej (jak zmienić rezydencję podatkową poinformują profesjonalne firmy doradcze), a samemu Luksemburgowi pokaźne wpływy do budżetu – wszak nawet niewielki podatek płacony przez firmę osiągającą potężne dochody to solidny zastrzyk finansowy dla państwa. Krótko mówiąc – im więcej wielkich firm płaci „u nas” (czyli w tym przypadku w Luksemburgu) podatki, tym lepiej.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Co prawda przyciąganie korporacji na terytorium własnej jurysdykcji ze szkodą dla innych (tego typu działania przynoszą innym krajom Unii Europejskiej straty 70 miliardów Euro rocznie) budzi kontrowersje, ale winą za taki stan rzeczy należałoby raczej obarczyć te państwa, które nie potrafią lub nie chcą wprowadzić konkurencyjnych przepisów podatkowych. Ale to już ich problem... Ich, a nie firm, które w legalny sposób dążą do ograniczenia zobowiązań podatkowych.

Autor: B.Fuchs

www.dowson-holdings.com

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Luiza Szmyt

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama