REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim

Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim /Fot. Fotolia
Optymalizacja podatkowa w stylu luksemburskim /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W listopadzie 2014 roku Unią Europejską wstrząsnęła afera znana dzisiaj jako LuxLeaks. Okazało się, że władze Luksemburga podpisały przeszło 300 indywidualnych, tajnych umów z międzynarodowymi korporacjami, oferując im wyjątkowo korzystne warunki podatkowe, obniżając ich stawki niejednokrotnie do poziomu mniejszego niż 1%. Ale, pomimo kontrowersji wynikających z faktu, że przez politykę Luksemburga tracą budżety innych państw (z których korporacje „uciekają” do Luksemburga), okazało się, że jest to w świetle prawa luksemburskiego całkowicie legalne! To po prostu optymalizacja podatkowa.

Optymalizacja podatkowa to najogólniej mówiąc zespół czynności zmierzających do obniżenia zobowiązań podatkowych w sposób całkowicie legalny. Co więcej, takie działania przynoszą wymierne korzyści nie tylko płatnikom podatków, ale także krajom, które umożliwiają stosowanie rzeczonej optymalizacji. Zdały sobie z tego sprawę władze Luksemburga, poczynając następnie starania o przyciągnięcie „pod swoje skrzydła” wielkich korporacji; stosując przy tym najskuteczniejszą chyba metodę – obniżenia podatków.

REKLAMA

Autopromocja

Na decyzję Luksemburga niewątpliwie wpłynęła uważna analiza tzw. „Krzywej Laffera”, czyli wykresu obrazującego zależność pomiędzy wysokością podatków a zyskami osiąganymi przez budżet państwa. Pokazuje on, że podnoszenie podatków zwiększa wpływy budżetowe tylko do pewnego momentu; kiedy przekroczona zostanie krytyczna granica (niestety, nie jest ona precyzyjnie określona), dochód państwa zaczyna maleć. Władze Luksemburga, wyciągając odpowiednie wnioski z teorii Laffera (Arthur Laffer, amerykański ekonomista, który swoją „krzywą” opracował w latach 70–tych XX wieku), postawiły na ilość podatników, a nie wysokość podatków, zakładając, że duża liczba płatników odprowadzających niskie stawki będzie lepsza niż ich niewielka ilość, płacąca podatki wysokie. Tym samym Wielkie Księstwo Luksemburga stało się europejskim rajem podatkowym.

Warto wiedzieć, że podobną politykę prowadzą też inne kraje Unii Europejskiej, takie jak chociażby Belgia, Holandia. Metody takie stosuje także Szwajcaria. Jest to wyraźny dowód na to, że optymalizacja podatkowa przynosi korzyści obydwu stronom: podatnikom i jurysdykcji, która na nią zezwala.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postępowanie Luksemburga w praktyce daje wielkim korporacjom możliwość osiągnięcia wymiernych korzyści podatkowych, jednak, aby to osiągnąć, konieczne będzie zawarcie konkretnej umowy z władzami Księstwa, związaną ze zmianą rezydencji podatkowej (jak zmienić rezydencję podatkową poinformują profesjonalne firmy doradcze), a samemu Luksemburgowi pokaźne wpływy do budżetu – wszak nawet niewielki podatek płacony przez firmę osiągającą potężne dochody to solidny zastrzyk finansowy dla państwa. Krótko mówiąc – im więcej wielkich firm płaci „u nas” (czyli w tym przypadku w Luksemburgu) podatki, tym lepiej.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Co prawda przyciąganie korporacji na terytorium własnej jurysdykcji ze szkodą dla innych (tego typu działania przynoszą innym krajom Unii Europejskiej straty 70 miliardów Euro rocznie) budzi kontrowersje, ale winą za taki stan rzeczy należałoby raczej obarczyć te państwa, które nie potrafią lub nie chcą wprowadzić konkurencyjnych przepisów podatkowych. Ale to już ich problem... Ich, a nie firm, które w legalny sposób dążą do ograniczenia zobowiązań podatkowych.

Autor: B.Fuchs

www.dowson-holdings.com

Autopromocja
Dowson Holdings Limited
Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA