Nowe uprawnienia ZUS
REKLAMA
REKLAMA
Wprowadzane bez konsultacji społecznych zmiany dają Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych możliwość wydawania decyzji ustalających płatnika składek wg uznania Zakładu, niezależnie od tego, że inny przedsiębiorca zatrudniał i zgłaszał do ubezpieczeń zatrudnionego.
REKLAMA
Proponowane zmiany przepisów oraz nowa praktyka organów kontrolnych, w szczególności wyegzekwowania pełnego oskładkowania umów wstecz, niezależnie od obowiązujących przepisów nie przyniosą oczekiwanych wpływów do ZUS, ponieważ dotkną głównie pracodawców i pracobiorców, którzy nie są w stanie ponieść kosztów potencjalnych decyzji ZUS. Negatywne efekty wdrożenia projektu, w tym również dotyczące przychodów podatkowych, będą znacznie bardziej dotkliwe niż korzyści budżetu ZUS.
Pracodawcy pozostają otwarci na dialog ze stroną rządową co do reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Reforma ta powinna tworzyć proste, zrozumiałe zasady naliczania i odprowadzania składek od wynagrodzeń ubezpieczonych – zarówno pracowników jak i zleceniobiorców. Powinna obejmować minimalizację obowiązków biurowych związanych z rozliczeniami. Powinna skupiać się na budowaniu większej bazy do naliczania składek w przyszłości, zamiast na poszukiwaniu możliwości dokonania domiarów składek w przeszłości. Pracodawcy oczekują jasnego i czytelnego prawa, które pozwoli polskim firmom skupić się na budowie nowoczesnej gospodarki i nie doprowadzi do upadku wielu polskich przedsiębiorstw.
Źródło: Business Centre Club
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
Zobacz także: Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat