REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zyski kapitałowe jako oddzielne źródło przychodów

Kancelaria Prawna Skarbiec
Kancelaria Prawna Skarbiec świadczy doradztwo prawne z zakresu prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego i karnego.
Zyski kapitałowe jako oddzielne źródło przychodów /Fot. Fotolia
Zyski kapitałowe jako oddzielne źródło przychodów /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatku dochodowym od osób prawnych. Jedna z najważniejszych planowanych zmian zakłada wyodrębnienie zysków kapitałowych jako oddzielnego źródła przychodów.

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem Ministerstwa Finansów nowe przepisy mają ułatwić prowadzenie biznesu poprzez zapewnienie bardziej spójnych i przejrzystych przepisów. Jednocześnie projektowane regulacje mają na celu walkę z nieuczciwymi podatnikami oraz transferowaniem przychodów i kosztów lub sztucznym rozdzielaniem ich dla uniknięcia opodatkowania. Jednymi z najistotniejszych planowanych zmian jest wyodrębnienie zysków kapitałowych jako oddzielnego źródła przychodów i wprowadzenie nowych zasad opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach programów motywacyjnych.

Poważnym problemem, na który zwróciło uwagę Ministerstwo Finansów, jest agresywna optymalizacja w podatkach dochodowych. Takie praktyki, jak ustalanie nadmiernych odsetek od pożyczek w transakcjach między podmiotami powiązanymi czy kreowanie strat kapitałowych w połączeniu z zakupem fikcyjnych usług niematerialnych, zdaniem Ministerstwa, powodują co roku miliardowe straty dla budżetu państwa.

Jednym ze sposobów walki z tymi zjawiskami ma być oddzielenie przychodów z zysków kapitałowych od zysków z innych źródeł. Rozgraniczenia tych źródeł przychodów i tym samym odrębne określanie dochodu lub straty podatnika ma utrudnić zaniżanie dochodu w sztuczny sposób i w konsekwencji zmniejszanie obciążeń podatkowych.

Za przychody z zysków kapitałowych projekt ustawy uznaje m.in.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- przychody z udziału w zysku spółki lub innej osoby prawnej (głównie dywidendy),

- przychody z umorzenia udziałów (akcji) lub innego rodzaju wystąpienia ze spółki,

- przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika,

- wartości otrzymane przez wspólnika w związku z likwidacją spółki,

- przychody z działań restrukturyzacyjnych (podział, połączenie i przekształcenie spółek),

- zyski spółki przeznaczone na podwyższenie jej kapitału zakładowego,

- przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną,

- odsetki od udziału kapitałowego,

- przychody ze zbycia wierzytelności,

- przychody z praw majątkowych, papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych i z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Obecnie przychody te są opodatkowane łącznie z przychodami z prowadzonej działalności gospodarczej.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

REKLAMA

Projekt nowych regulacji zakłada, że wspólne opodatkowanie tych przychodów będzie możliwe jedynie w przypadku osiągnięcia dochodu z obu źródeł. W przypadku wykazania dochodu tylko w jednym z nich, rozliczenie będzie następowało oddzielnie, co oznacza, że strata z jednego z tych źródeł nie pomniejszy dochodu z drugiego. Tym samym np. dochód z działalności gospodarczej zostanie opodatkowany stawką 19%, natomiast połowa straty z zysków kapitałowych będzie podlegała przeniesieniu na kolejne lata i da możliwość pomniejszania dochodów z tego samego źródła przez maksymalnie 5 lat.

Bardzo istotne mogą okazać się także zmiany w zakresie opodatkowania świadczeń w ramach programów motywacyjnych, co dotyczy głównie kadry na najwyższych szczeblach w dużych spółkach.


Projekt zmian zakłada wyłączenie przychodów z realizacji pochodnych instrumentów finansowych lub papierów wartościowych otrzymanych w ramach programów motywacyjnych ze źródła kapitałów pieniężnych. Mają one natomiast powiększać przychód ze stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.

Obecnie takie przychody jako przychody ze źródeł kapitałowych nie łączą się z przychodami z innych źródeł i są opodatkowane stawką 19%. To oznacza, że zastąpienie części wynagrodzenia pracowników zarabiających najwięcej daje możliwość znacznego zmniejszenia podatku. Zdaniem Ministerstwa Finansów taka praktyka to agresywna optymalizacja, gdyż w istocie oznacza rozdzielenie wynagrodzenia wypłacanego danej osobie w sztuczny sposób. Jedynym celem takiego działania w opinii Ministerstwa jest uniknięcie opodatkowania. Stąd ma wynikać potrzeba zmian.

Jak wskazano w projekcie ustawy, takie mechanizmy generowania przysporzenia dla pracowników lub innych osób powiązanych ze spółką stanowią wynagrodzenie tych osób od podmiotu, który stworzył program motywacyjny i powinny stanowić przychód ze stosunku pracy, przychód z działalności wykonywanej osobiście albo przychód z innych źródeł. Tym samym opodatkowanie tych dochodów powinno następować według skali, czyli stawki 18 lub 32%.

Obie opisane wyżej zmiany, a także inne regulacje, które przewiduje projekt zmian w ustawach o podatkach dochodowych nie są jeszcze przesądzone. Obecnie projekt jest dyskutowany, spotyka się także z wieloma głosami krytyki, w których wskazuje się, że próby uszczelnienia systemu podatkowego idą zbyt daleko, a nie wszystkie działania prowadzące do zmniejszenia obciążeń podatkowych muszą stanowić agresywną optymalizację.

Autorzy: Kancelaria Prawna Skarbiec , specjalizująca się w przeciwdziałaniu bezprawiu urzędniczemu, w kontrolach podatkowych i celno-skarbowych oraz optymalizacji podatkowej

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA