reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym

Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym

Ustawa o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP, stanowiąca część pakietu Konstytucji Biznesu, została uchwalona przez Sejm. Głównym celem ustawy jest zachęcenie cudzoziemców mieszkających w Polsce i inwestorów zagranicznych do rozwijania działalności w naszym kraju.

Ustawa składa się na pakiet Konstytucji Biznesu. Za ustawą o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w piątek (26 stycznia) głosowało 270 posłów, przeciw było 119, zaś od głosu wstrzymało się 24.

W nowych przepisach określono zasady podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej przez osoby zagraniczne w Polsce oraz wskazano zasady tworzenia przez przedsiębiorców zagranicznych oddziałów i przedstawicielstw w naszym kraju.

W jednej ustawie zawarto wszystkie przepisy dotyczące przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych uczestniczących w obrocie gospodarczym w Polsce.

"Ustawa zbiera w 44 artykułach przepisy dotyczące przedsiębiorców zagranicznych" - mówiła w czwartek podczas drugiego czytania projektu ustawy Anna Kwiecień (PiS). Jak dodała, "dzięki tej ustawie pojawia się szansa wyeliminowania wątpliwości odnoszących się do tego, na jakich zasadach firmy zagraniczne mogą podejmować działalność gospodarczą w Polsce". Uproszczeniu ma ulec wiele procedur, ma się również zmniejszyć liczba dokumentów przedkładanych przez przedsiębiorców.

"To będzie przyczyniało się do zwiększenia aktywności cudzoziemców mieszkających w Polsce czy też inwestorów zagranicznych, którzy nie formalizują swojej działalności w KRS i do większej aktywności ekonomicznej w naszym państwie" - zaznaczyła.

Polecamy: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018

Zgodnie z nowymi regulacjami ma zostać ograniczony m.in. obowiązek przeprowadzania postępowania likwidacyjnego oddziału przedsiębiorstwa zagranicznego jedynie do sytuacji, w której likwidacja jest wynikiem wydania decyzji przez właściwego ministra o zakazie wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę zagranicznego w ramach oddziału. (PAP)

Zobacz także: Moja firma

autor: Magdalena Jarco

edytor: Sonia Sobczyk

maja/ son/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama