Ulga termomodernizacyjna w PIT dla ocieplających swoje domy
REKLAMA
REKLAMA
W poniedziałek 5 marca Woźny wziął udział w odbywającej się w Senacie konferencji "Współpraca administracji rządowej i samorządowej - niezbędne narzędzie poprawy jakości powietrza w Polsce". Zwrócił uwagę, że z szacunkowych danych wynika, że z 5,5 mln budynków jednorodzinnych w Polsce aż połowa nie jest ocieplona. Są to głównie budynki, które powstawały przez 1989 rokiem.
REKLAMA
Dlatego też - jak podkreślił - rząd stawia na termomodernizację, która przyczyni się do zmniejszenia zjawiska tzw. niskiej emisji.
Woźny dodał, że w przypadku osób najuboższych, państwo, w tym samorządy powinny w 100 proc. sfinansować taką termomodernizację.
W przypadku osób zamożniejszych miałaby się natomiast pojawić m.in. ulga termomodernizacyjna. "Uruchomiliśmy rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat termomodernizacyjnej ulgi podatkowej na wzór ulgi remontowo-budowlanej (1996-2002) (...) Drugim narzędziem miałyby być instrumenty finansowe - kredyty i pożyczki, które pozwolą na przeprowadzenie termomodernizacji" - poinformował wiceminister.
Woźny poinformował ponadto, że trwają prace nad wprowadzeniem termomodernizacyjnej ulgi podatkowej oraz systemu kredytów na ocieplanie budynków jednorodzinnych.
INFORAKADEMIA poleca: Wybrane zmiany w PIT i CIT
"Uruchomiliśmy rozmowy z Ministerstwem Finansów na temat termomodernizacyjnej ulgi podatkowej na wzór ulgi remontowo-budowlanej (1996-2002) (...) Drugim narzędziem miałyby być instrumenty finansowe - kredyty i pożyczki, które pozwolą na przeprowadzenie termomodernizacji" - powiedział.
Takie ulgi miałyby być dedykowane dla osób zamożniejszych. Według wiceministra w przypadku osób najuboższych, państwo, w tym samorządy powinny w 100 proc. sfinansować taką termomodernizację.
Woźny poinformował, że do końca marca 2018 r. powinny zakończyć się prace nad projektem ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji, która da podstawę do uruchomienia 180 mln zł z Funduszu Termomodernizacji.
Pod koniec lutego premier Mateusz Morawiecki poinformował o starcie pilotażowego programu termomodernizacji domów, który ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce. Chodzi o 22 aglomeracje z 33, które znajdują się na liście 50 miast najbardziej dotkniętych smogiem przygotowanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Aż siedem miast z Polski znajduje się w pierwszej dziesiątce. Są to m.in. Żywiec, Pszczyna czy Rybnik.
Termomodernizacja objąć ma ok. 15-16 tys. domów, a inwestycje mają ruszyć w sierpniu. Cały program termomodernizacji w 22 gminach ma kosztować ok. 750 mln zł. (PAP)
autor: Michał Boroń
edytor: Jacek Ensztein
mick/
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat