REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatkowa reforma według PO

REKLAMA

Wprowadzenie stawek o jednakowej wysokości wynoszącej 15 proc. w podatkach: od osób fizycznych, od osób prawnych oraz od towarów i usług pozostaje celem Platformy Obywatelskiej - zapewnili "GP" eksperci związani z PO.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że będą dążyli do zmniejszania obciążeń podatkowych. Na czym mogą więc polegać reformy podatkowe, które zamierza przeprowadzić Platforma?

REKLAMA

Autopromocja

Jak powiedział „GP” Rafał Antczak, ekspert ekonomiczny PO, podatek liniowy to jedna z fundamentalnych kwestii, którą bierze się pod uwagę przy rozpatrywaniu przyszłych zmian. Podatek liniowy miałby jednak być wprowadzany w taki sposób, aby było to neutralne dla budżetu.

Kiedy więc można spodziewać się takich zmian w podatku dochodowym? Wiele zależy od uwarunkowań dotyczących terminarza uchwalenia tego rodzaju zmian podatkowych. Gdyby udało się je uchwalić i opublikować w Dzienniku Ustaw do końca listopada br., to nowe przepisy mogłyby wejść w życie nawet z początkiem 2006 r. A to, czy uda się uchwalić zmiany w odpowiednim terminie, zależy oczywiście od daty wyborów.

Platforma Obywatelska zamierza przeprowadzić również inne zmiany. Rozważa się obniżenie do 15 proc. stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Jeżeli chodzi o system opodatkowania przedsiębiorców, to zakłada się, że byłby on elastyczny. Polegałoby to na tym, że drobni przedsiębiorcy mogliby wybierać między liniowym podatkiem dochodowym a uproszczoną formą rozliczeń podatkowych.

Kolejnym podatkiem, w którym planuje się dokonanie istotnych zmian, jest VAT. Docelowo planuje się obniżenie stawki podstawowej do 15 proc. (obecnie stawka podstawowa wynosi 22 proc.). Ponieważ jednak VAT stanowi bardzo ważne źródło wpływów budżetowych, to należy się spodziewać, że stawka podstawowa byłaby obniżana stopniowo. Nie można wykluczyć, że najpierw zostałaby zmniejszona do 17 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Generalnie reforma podatkowa byłaby prawdopodobnie realizowana w ciągu pewnego czasu, być może dwóch lat. Wiele wskazuje na to, że byłyby to lata 2006-
-2007. Warto przy okazji podkreślić, że zmiana miałaby szeroki zasięg.

W gospodarce obecnie obowiązuje wiele opłat i obciążeń finansowych, które faktycznie pełnią rolę parapodatków. Są one bardzo uciążliwe dla różnych grup osób. Platforma Obywatelska planuje uporządkowanie tej ważnej sfery. Chodzi też o dokonanie tzw. deregulacji i usunięcie przepisów utrudniających życie, w tym również przedsiębiorcom. W tym kontekście system podatkowy miałby zostać tak zmieniony, aby m.in. sprzyjać rozwojowi firm.

Reforma podatkowa miałaby być powiązana z uporządkowaniem całej sfery finansów publicznych, w tym również wydatków.
Co mogłoby się docelowo zmienić

PIT
Obecnie obowiązują stawki: 19, 30 i 40 proc. (dla przedsiębiorców jednolita 19-proc.).
Zapowiadane jest obniżenie stawki do 15 proc.
CIT
Obecna stawka to 19 proc.
Planowane jest zmniejszenie stawki do 15 proc.
VAT
Aktualna stawka podstawowa wynosi 22 proc.
Zakłada się obniżanie (prawdopodobnie stopniowe) stawki podstawowej do 15 proc.

Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA