| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatkowa reforma według PO

Podatkowa reforma według PO

Wprowadzenie stawek o jednakowej wysokości wynoszącej 15 proc. w podatkach: od osób fizycznych, od osób prawnych oraz od towarów i usług pozostaje celem Platformy Obywatelskiej - zapewnili "GP" eksperci związani z PO.

Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zapowiadają, że będą dążyli do zmniejszania obciążeń podatkowych. Na czym mogą więc polegać reformy podatkowe, które zamierza przeprowadzić Platforma?

Jak powiedział „GP” Rafał Antczak, ekspert ekonomiczny PO, podatek liniowy to jedna z fundamentalnych kwestii, którą bierze się pod uwagę przy rozpatrywaniu przyszłych zmian. Podatek liniowy miałby jednak być wprowadzany w taki sposób, aby było to neutralne dla budżetu.

Kiedy więc można spodziewać się takich zmian w podatku dochodowym? Wiele zależy od uwarunkowań dotyczących terminarza uchwalenia tego rodzaju zmian podatkowych. Gdyby udało się je uchwalić i opublikować w Dzienniku Ustaw do końca listopada br., to nowe przepisy mogłyby wejść w życie nawet z początkiem 2006 r. A to, czy uda się uchwalić zmiany w odpowiednim terminie, zależy oczywiście od daty wyborów.

Platforma Obywatelska zamierza przeprowadzić również inne zmiany. Rozważa się obniżenie do 15 proc. stawki podatku dochodowego od osób prawnych.
Jeżeli chodzi o system opodatkowania przedsiębiorców, to zakłada się, że byłby on elastyczny. Polegałoby to na tym, że drobni przedsiębiorcy mogliby wybierać między liniowym podatkiem dochodowym a uproszczoną formą rozliczeń podatkowych.

Kolejnym podatkiem, w którym planuje się dokonanie istotnych zmian, jest VAT. Docelowo planuje się obniżenie stawki podstawowej do 15 proc. (obecnie stawka podstawowa wynosi 22 proc.). Ponieważ jednak VAT stanowi bardzo ważne źródło wpływów budżetowych, to należy się spodziewać, że stawka podstawowa byłaby obniżana stopniowo. Nie można wykluczyć, że najpierw zostałaby zmniejszona do 17 proc.

Generalnie reforma podatkowa byłaby prawdopodobnie realizowana w ciągu pewnego czasu, być może dwóch lat. Wiele wskazuje na to, że byłyby to lata 2006-
-2007. Warto przy okazji podkreślić, że zmiana miałaby szeroki zasięg.

W gospodarce obecnie obowiązuje wiele opłat i obciążeń finansowych, które faktycznie pełnią rolę parapodatków. Są one bardzo uciążliwe dla różnych grup osób. Platforma Obywatelska planuje uporządkowanie tej ważnej sfery. Chodzi też o dokonanie tzw. deregulacji i usunięcie przepisów utrudniających życie, w tym również przedsiębiorcom. W tym kontekście system podatkowy miałby zostać tak zmieniony, aby m.in. sprzyjać rozwojowi firm.

Reforma podatkowa miałaby być powiązana z uporządkowaniem całej sfery finansów publicznych, w tym również wydatków.
Co mogłoby się docelowo zmienić

PIT
Obecnie obowiązują stawki: 19, 30 i 40 proc. (dla przedsiębiorców jednolita 19-proc.).
Zapowiadane jest obniżenie stawki do 15 proc.
CIT
Obecna stawka to 19 proc.
Planowane jest zmniejszenie stawki do 15 proc.
VAT
Aktualna stawka podstawowa wynosi 22 proc.
Zakłada się obniżanie (prawdopodobnie stopniowe) stawki podstawowej do 15 proc.

Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »