REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski certyfikat może pomóc cudzoziemcom w rozliczeniach

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji, którzy podejmą pracę w Polsce, powinni postarać się o certyfikat rezydencji. Dzięki niemu rozliczenie z polskim fiskusem będzie prostsze.

Obywatele Ukrainy, Białorusi i Rosji będą mogli pracować w Polsce bez pozwolenia przez dziewięć miesięcy.

Autopromocja

- Czy bardziej opłacalne - jeśli chodzi o rozliczenia podatkowe - dla pracownika ze Wchodu będzie uzyskanie certyfikatu rezydencji w Polsce - pyta pan Marek z Suwałk, który planuje zatrudnić pięciu Białorusinów.

Trudno mówić o opłacalności. Jednak uzyskanie certyfikatu w Polsce może być pomocne przy rozliczeniach z fiskusem. Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers, podkreśla, że pobyt i wykonywanie pracy na terytorium Polski przez obywateli Rosji, Ukrainy lub Białorusi będą miały wpływ na ich sytuację podatkową w Polsce. Zgodnie z przepisami ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), jeśli pobyt osoby fizycznej w Polsce w danym roku przekroczy 183 dni lub posiada ona centrum interesów osobistych lub gospodarczych w Polsce, to taka osoba staje się polskim rezydentem podatkowym.

- Bycie rezydentem oznacza, że taka osoba jest opodatkowana w Polsce od całości swoich światowych dochodów. Z drugiej strony taki podatnik może rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, jednak pod warunkiem, że małżonek także jest polskim rezydentem. Małżonkowie muszą również spełniać pozostałe warunki do wspólnego rozliczenia, m.in. posiadać wspólnotę majątkową i pozostawać w związku przez cały rok podatkowy - tłumaczy Marek Gadacz.

Dodaje, że w przypadku posiadania polskiej rezydencji podatkowej cudzoziemcy mogą zwrócić się do urzędu skarbowego w Polsce o wydanie tzw. certyfikatu rezydencji podatkowej. Taki dokument ostatecznie poświadczałby, że dana osoba jest uznana w świetle polskich przepisów za rezydenta podatkowego. Cudzoziemcy muszą jednak pamiętać, że posiadanie rezydencji polskiej nie oznacza automatycznie utraty rezydencji podatkowej w kraju pochodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przy takiej kolizji rezydencji ostateczne rozstrzygnięcie powinno być dokonane w oparciu o odpowiednią umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Niemniej jednak posiadanie certyfikatu może w praktyce ułatwić rozstrzygnięcie kwestii rezydencji - argumentuje nasz rozmówca z PricewaterhouseCoopers.

Według niego, jeżeli cudzoziemiec okaże się ostatecznie polskim rezydentem, nie będzie miał obowiązku rozliczania uzyskanych w Polsce dochodów w kraju swojego pochodzenia.

- Takie rozliczenie, nawet jeśli nie spowodowałoby wzrostu obciążeń podatkowych, mogłoby okazać się uciążliwe i skomplikowane. Dlatego też uzyskanie certyfikatu może okazać się pomocne - podpowiada Marek Gadacz.

REZYDENT PODATKOWY W POLSCE

Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

• posiada na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub

• przebywa na terytorium Polski dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA