REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niepodatkowe należności budżetowe będą umorzone

Łukasz Zalewski
Łukasz Zalewski

REKLAMA

Projekt nowej ustawy o finansach publicznych wprowadza katalog niepodatkowych należności budżetowych. Publicznoprawne należności budżetu będzie można umorzyć, rozłożyć na raty lub odroczyć ich płatność. Zastosowanie ulgi w spłacie niepodatkowych należności będzie jednak ograniczone.

Projekt ustawy o finansach publicznych wprowadza nowe rozwiązanie - katalog niepodatkowych należności budżetowych, do których będzie można stosować ulgi w spłacie należności. Na rozwiązanie to czekali zarówno dłużnicy, czyli firmy i osoby fizyczne, jak również dysponenci środków publicznych, czyli ministrowie i samorządy. Dziś mają oni możliwość rozłożenia na raty, odroczenia spłaty czy umorzenia tylko należności pieniężnych, czyli opłat, grzywien i mandatów, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej.

Autopromocja

Nie mogą jednak zastosować takich środków do długów niepodatkowych, co oznacza, że w tym zakresie nie mogą pomóc spółce lub osobie fizycznej. Problem polega jednak na tym, że ulgi te odnosić się będą do ograniczonego zakresu długów.

Należności budżetu

Wskazanie w projekcie nowej ustawy o finansach publicznych katalogu środków publicznych, które stanowią niepodatkowe należności budżetowe, to nowość. Chodzi o należności takie, jak: kwoty dotacji podlegające zwrotowi, należności z tytułu gwarancji i poręczeń udzielonych przez Skarb Państwa, wpłaty nadwyżek środków obrotowych samorządowych zakładów budżetowych, wpłaty nadwyżek środków finansowych agencji wykonawczych, wpłaty środków z tytułu rozliczeń realizacji programów przedakcesyjnych, należności z tytułu zwrotu płatności dokonanych w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich, dochody pobierane przez jednostki budżetowe na podstawie odrębnych przepisów oraz pobrane przez samorządy dochody związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej oraz innych zadań zleconych. Jak wynika z projektu ustawy, nie jest to jednak katalog zamknięty.

Ulgę w spłacie niepodatkowych należności budżetowych będą mogli otrzymać dłużnicy, którymi są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Luka w prawie

Doktor Irena Ożóg z kancelarii podatkowej Ożóg i Wspólnicy zwraca uwagę, że projekt ustawy o finansach publicznych wypełnia lukę w prawie publicznym, dając możliwość racjonalnego zarządzania niepodatkowymi należnościami publicznymi.

- Wprowadzenie ulg w spłacie niepodatkowych należności jest niezmiernie potrzebne, ponieważ Ordynacja podatkowa nie ma zastosowania do bardzo wielu świadczeń, które z punktu widzenia jednostek samorządowych odgrywają dużą rolę - uważa dr Mariusz Popławski z Katedry Prawa Podatkowego Uniwersytetu w Białymstoku. Dodaje on, że brak możliwości stosowania ulg w spłacie tych świadczeń powoduje, że samorządy mają związane ręce. Widząc ogromne problemy u podmiotów, które są zobowiązane do spełnienia danych świadczeń, nie mogą im pomóc.

- A zatem proponowana zmiana w ustawie o finansach publicznych będzie ważnym instrumentem prowadzenia polityki finansowej przez samorządy - mówi dr Mariusz Popławski.

Również dr Ryszard Sowiński, ekspert podatkowy Instytutu Sobieskiego, uważa, że instytucje publiczne powinny mieć możliwość umarzania należności zarówno cywilnoprawnych, jak i publicznoprawnych, ponieważ czasami przemawia za tym interes publiczny, a ochrona interesu publicznego jest podstawowym zadaniem państwa.

 

- Umorzenia powinny odbywać się jednak w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach, a procedura podejmowania decyzji powinna minimalizować ryzyko korupcji - stwierdza dr Ryszard Sowiński.

Ulga ograniczona

Z projektu ustawy o finansach publicznych wynika jednak, że ulgi będzie można udzielać w przypadkach spłaty tylko niektórych zobowiązań.

Zdaniem dr. Mariusza Popławskiego ograniczenie ulg tylko do tych należności jest nieuzasadnione.

Autopromocja

- Moim zdaniem zasady udzielania ulg powinny mieć zastosowanie do wszystkich należności, do których nie stosuje się Ordynacji podatkowej. Taki dychotomiczny podział byłby logicznym rozwiązaniem - stwierdza, dr Mariusz Popławski.

Przesłanki umorzenia

Doktor Irena Ożóg wyjaśnia, że nowa ustawa o finansach publicznych zawiera pięć warunków umarzania niepodatkowych należności, odraczania ich spłaty lub rozkładania na raty. Ulgę w spłacie będzie można zastosować m.in., gdy osoba fizyczna umrze lub gdy zlikwidowana zostanie firma i nie będzie możliwości wyegzekwowania należności, w przypadku gdy w postępowaniu egzekucyjnym koszty będą przewyższały należność, gdy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej ulegnie likwidacji oraz jeśli ulgę będzie uzasadniał ważny interes dłużnika lub interes publiczny.

Jak podkreśla Irena Ożóg, o ile cztery z tych warunków są obarczone niskim lub żadnym stopniem uznaniowości urzędnika, o tyle ważny interes dłużnika lub interes publiczny jako przesłanka zastosowania ulg (stosowana również w Ordynacji podatkowej) zawsze budzi emocje z uwagi na jej subiektywność.

- Definiowanie tych pojęć przyniosłoby jednak więcej szkody niż pożytku - uważa nasza rozmówczyni. Również dr Ryszard Sowiński przyznaje, że precyzyjne określenie przesłanek umorzeń jest w praktyce niemożliwe.

- Dlatego ustawodawca musiał sięgnąć do pojęć niedookreślonych i powtórzył sformułowania użyte w Ordynacji podatkowej - wyjaśnia ekspert.

POSTULUJEMY

Minister finansów powinien rozszerzyć możliwość stosowania ulg w spłacie do wszystkich niepodatkowych należności budżetowych, do których nie stosuje się przepisów Ordynacji podatkowej

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Procedura udzielania ulg

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  REKLAMA