Płatnik wystawi PIT-11 tylko na prośbę podatnika
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Rozmawiamy z MATEUSZEM KOBYLIŃSKIM, doradcą podatkowym, starszym menedżerem w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG
Przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada pewne zmiany w zakresie obowiązków płatników. Płatnik nie będzie musiał m.in. w każdym przypadku ustania obowiązku poboru zaliczek w trakcie roku wystawiać PIT-11. Czy to dobry pomysł?
- Według uzasadnienia do projektu noweli ustawy o PIT wniosek o likwidację obowiązku sporządzania informacji PIT-11 w trakcie roku zgłoszony został przez agencje pracy tymczasowej, które w trakcie roku zatrudniają kilka razy te same osoby fizyczne i po ustaniu każdej umowy o pracę są zobowiązane do sporządzenia tej informacji. W efekcie może powstać sytuacja, w której np. jedna osoba otrzyma kilka informacji PIT-11 od tego samego płatnika. Zgodnie z nowymi przepisami płatnik będzie wystawiał informację PIT-11 w trakcie roku podatkowego wyłącznie na wniosek podatnika.
Pomysł zmiany przepisów w tym zakresie należy ocenić jako dobry. Z pewnością ułatwi on życie płatnikom i przyczyni się do minimalizowania obowiązków informacyjnych, a zatem do zmniejszenia (w tym przypadku zbędnej) biurokracji.
Co będzie musiał zrobić podatnik, który PIT-11 będzie chciał otrzymać w trakcie roku?
- Jeżeli obowiązek poboru zaliczek przez płatnika ustanie w trakcie roku, płatnik będzie zobowiązany do sporządzenia PIT-11 na pisemny wniosek podatnika. Termin na sporządzenie informacji to 14 dni od dnia złożenia wniosku.
A jak jest dziś?
- Obecnie płatnik zobowiązany jest sporządzić automatycznie informację PIT-11 do dnia 15 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrana została ostatnia zaliczka.
Płatnicy w informacji PIT-11 będą musieli podawać również dochody zwolnione z podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Po co ta zmiana?
- Tę zmianę należy postrzegać jako szczególnie pozytywną z praktycznego punktu widzenia. Dotychczas kwestia wykazywania dochodów wyłączonych z opodatkowania na podstawie międzynarodowych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania budziła spore wątpliwości zarówno wśród płatników, jak również wśród organów podatkowych.
Dlaczego tak się dzieje?
- Obecnie dochody niepodlegające opodatkowaniu w Polsce nie powinny być wykazywane w informacji rocznej. Problemy ze sporządzaniem PIT-11 mają w szczególności płatnicy, którzy wypłacają wynagrodzenie osobom wyjeżdżającym do pracy za granicę. Często pojawiają się sytuacje, w których pobór zaliczek na podatek dochodowy ustaje dopiero w momencie, gdy pobyt pracownika za granicą przekracza okres określony w odpowiedniej umowie międzynarodowej, po upływie którego państwo to ma prawo do opodatkowania dochodu osiąganego z pracy na jego terytorium. W takiej sytuacji płatnik nie powinien w PIT-11 wykazywać dochodu, który zgodnie z umową międzynarodową podlega wyłączeniu z opodatkowania w Polsce (w przypadku stosowania jako metody unikania podwójnego opodatkowania metody wyłączenia z progresją), natomiast powinien wykazać kwotę zaliczek pobranych od tego dochodu, jeżeli takie pobranie miało miejsce. Częstym przypadkiem jest jednak wykazywanie w PIT-11 zarówno dochodów podlegających opodatkowaniu, jak również tych, które opodatkowaniu nie podlegają w jednej kwocie. Abstrahując od poprawności (lub nie) sporządzenia informacji rocznej, taki stan rzeczy nie ułatwia podatnikowi sporządzenia zeznania rocznego. Ten bowiem, nie posiadając odpowiednich dodatkowych danych (np. karty wynagrodzeń) nie zawsze może być w stanie samodzielnie ustalić właściwie kwotę dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce i kwotę dochodu do wyłączenia.
Czyli wykazanie przez płatnika tylko pobranych zaliczek nie ułatwia też życia podatnikom?
- Wykazanie przez płatnika jedynie pobranych zaliczek i niewykazanie niepodlegającego opodatkowaniu w Polsce wyłączonego dochodu również nie daje podatnikowi możliwości prawidłowego sporządzenia zeznania rocznego, a jednocześnie często skutkuje wzmożoną wnikliwością organów podatkowych w toku czynności sprawdzających związanych z weryfikacją zeznania podatnika.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Mateusz Kobyliński, doradca podatkowy, starszy menedżer w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG
Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat