reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > KPP: projekt ustawy o podatku akcyzowym - spóźniony

KPP: projekt ustawy o podatku akcyzowym - spóźniony

Projekt ustawy o podatku akcyzowym, przyjęty we wtorek przez rząd, jest "mocno spóźniony" - uważa Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).

Jak poinformowała KPP we wtorkowym komunikacie, rządowe prace nad projektem miały się zakończyć do końca marca br.


Projekt zakłada m.in.: wprowadzenie obniżonej stawki na biokomponenty paliw, zerowej stawki na biogaz, biowodór i wodór, a także na wyroby energetyczne wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Nowe przepisy przewidują, że podatek akcyzowy będzie dotyczył wyłącznie paliw, energii elektrycznej, wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych oraz samochodów osobowych.


Zdaniem Konfederacji, opóźnienie w pracach nad projektem wpłynęło negatywnie na funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw. Nie mając pewności co do przyszłego kształtu uregulowań w obszarze podatku akcyzowego, firmy nie mogą prowadzić właściwego planowania gospodarczego, szczególnie w ujęciu długookresowym.


W opinii KPP, ustawa jest szczególnie ważna dla branży tytoniowej. Duże znaczenie ma tu kwestia konstrukcji stawki akcyzy na wyroby tytoniowe. Proponowana w projekcie stawka akcyzy na papierosy wynosi 138,50 zł za każde 1 000 sztuk oraz 31,41 proc. maksymalnej ceny detalicznej.


"Proponowaliśmy już wcześniej (...) przyjęcie stawki procentowej na poziomie ok. 27 proc. Byłoby to rozwiązanie kompromisowe pomiędzy interesem państwa a stanowiskiem branży tytoniowej" - powiedział cytowany w komunikacie ekspert KPP Adam Ambrozik. Dodał, że większość firm tytoniowych jest w stanie zaakceptować kompromis między 25 a 35 proc.


Członkowie Konfederacji ocenili, że takie rozwiązanie pozwoliłoby także na osiągnięcie pozytywnych efektów przewidywanych w przypadku wprowadzenia 25-proc. podatku.


KPP uważa, iż wprowadzenie stawki 31,41 proc. nie zachęci do obniżania cen w takim stopniu, jak 27 proc. Nie zwiększy też przewidywalności i stabilności wpływów budżetowych. Ponadto stawka ta nie ułatwi Polsce w przyszłości dalszej harmonizacji opodatkowania; może również powodować rozrost szarej strefy.


"Stawki procentowe akcyzy na papierosy, w Czechach, Niemczech, czy też na Słowacji są nie wyższe niż 28 proc., a poziom VAT - u niższy niż w Polsce" - podała KPP.


"Ostateczna konstrukcja podatku akcyzowego musi zapewniać wypełnienie zobowiązań związanych z udziałem akcyzy w cenie papierosów wynikających z prawa wspólnotowego (...) Jeżeli tego nie zrobimy, w skrajnym przypadku mogą zostać nawet na nas nałożone wysokie kary finansowe" - podkreślono w komunikacie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama