REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kurs waluty z jednego dnia

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Obowiązujący w VAT sposób przeliczania walut na złote będzie zgodny z przepisami PIT i CIT. Zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia. Zasady przeliczania zostaną ujednolicone, jednak nadal trzeba będzie stosować różne kursy.

Faktury wystawione w obcej walucie wymagają zastosowania właściwego kursu przeliczeniowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jest on inny na potrzeby podatku dochodowego i inny dla celów VAT. Różne regulacje prowadzą do tego, że przedsiębiorcy muszą przeliczać faktury w walucie obcej po innym kursie na potrzeby każdego z tych podatków. Obowiązek stosowania różnych kursów do każdej faktury powoduje, że nietrudno o pomyłkę.

REKLAMA

Autopromocja

Rozwiązanie problemu

REKLAMA

Problem ma rozwiązać zaproponowana przez rząd regulacja zmierzająca do ujednolicenia zasad przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w walucie obcej do zasad obowiązujących w podatkach dochodowych. Odpowiednia zmiana znajduje się w nowelizacji ustawy o VAT, która została już uchwalona przez Sejm.

- Od 1 maja 2004 r. wprowadzono nowe regulacje przy przeliczaniu kwot na fakturach VAT wyrażonych w walutach obcych - przypomina Mariusz Szkaradek, doradca podatkowy w firmie Doradztwo Podatkowe KPMG.

Ekspert wyjaśnia, że kwoty te przelicza się na złote według kursu średniego waluty obcej wyliczonego i ogłoszonego przez NBP na dzień wystawienia faktury. Natomiast w podatkach dochodowych przeliczanie przychodów i kosztów wyrażonych w walucie obcej następuje według kursu średniego NBP ogłoszonego na dzień poprzedzający moment uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu. Nowelizacja ustawy o VAT ma na celu usunięcie tych rozbieżności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania będą określone w walucie obcej, przeliczenie na złote będzie następować według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego - tłumaczy Mariusz Szkaradek.

Ujednolicenie zasad

W opinii Grzegorza Bącika, prawnika w Kancelaria Chałas i Wspólnicy, projektowaną zmianę należy ocenić pozytywnie.

- To krok we właściwą stronę. Prowadzenie działalności przez przedsiębiorców będzie ułatwione, z uwagi na pewną korelację podatków dochodowych oraz VAT - uważa Grzegorz Bącik.

Nasz rozmówca podkreśla, że dzięki zmianie zasada wyboru kursu walut służącego przeliczaniu wartości wyrażanych w walutach obcych będzie generalnie taka sama w VAT i podatkach dochodowych.

REKLAMA

- Co prawda moment, w którym przelicza się kurs, będzie różny w podatkach dochodowych oraz w VAT, jednak przedsiębiorcy nie będą już musieli dodatkowo uwzględniać różnych zasad wyboru kursów walut, odmiennie wskazywanych przez różne przepisy - mówi Grzegorz Bącik.

Zdaniem eksperta wprowadzane ułatwienie podniesie komfort prowadzenia działalności oraz zmniejszy ilość pomyłek mogących pojawić się poprzez wybór błędnych kursów walut użytych dla różnych celów.

Różne kursy walut

Pełna unifikacja przepisów jest trudna, z uwagi na to, że moment powstania obowiązku podatkowego w VAT nie pokrywa się z dniem uzyskania przychodu. Również Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że proponowana nowelizacja, choć wprowadzana pod hasłem ujednolicenia zasad stosowania kursów walut dla potrzeb podatku dochodowego oraz VAT, nie rozwiązuje wszystkich problemów w tym zakresie.

- Faktycznie, w przypadku gdy dzień powstania obowiązku w VAT pokrywać się będzie z dniem uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, nowy przepis ustawy o VAT zapewni możliwość stosowania tego samego kursu walut dla obu podatków - mówi Agnieszka Bieńkowska.

 

Potwierdza, że proponowana zmiana nie rozwiąże problemu w tych przypadkach, gdzie dzień powstania obowiązku w VAT nie pokrywa się z dniem powstania przychodu.

- Choć w obu sytuacjach podatnicy stosować będą kurs ogłoszony na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (uzyskania przychodu), będą to jednak dwa różne dni, czyli dwa różne kursy - tłumaczy nasza rozmówczyni.

Dodaje, że analogiczna sytuacja występuje w przypadku importu usług i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Tu również moment powstania obowiązku w VAT nie zawsze pokrywa się z dniem poniesienia kosztu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Stosowanie dwóch różnych kursów walut będzie więc nieuniknione.

Pozostałe rozbieżności

Agnieszka Bieńkowska wskazuje, że wprowadzana zmiana spowoduje, że zniknie problem związany z kursem walut w przypadku faktur wystawianych danego dnia, ale przed ogłoszeniem przez NBP kursu na ten dzień.

Zgodnie z przepisami w przypadku gdy podatnik nie wystawił faktury w terminie, w którym był zobowiązany do jej wystawienia, do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej stosuje się średni kurs wyliczony i ogłoszony przez NBP na dzień powstania obowiązku podatkowego, a jeśli taki nie został ogłoszony, należy stosować ostatnio wyliczony i ogłoszony kurs. Ponieważ kurs na dany dzień ogłaszany jest zazwyczaj koło południa, w praktyce w ciągu tego samego dnia może zdarzyć się konieczność zastosowania różnych kursów walut w zależności od godziny wystawienia faktury.

Zmiana w ustawie o VAT pozwoli na odejście od konieczności śledzenia bieżącego dziennego kursu średniego wyliczonego i ogłoszonego przez NBP, co ułatwi przeliczanie tych kwot na potrzeby VAT.

Mariusz Szkaradek zwraca uwagę, że nowela nie ingeruje natomiast w zasady przeliczania na złote wartości podstawy opodatkowania w przypadku importu towarów, które będą przeliczane zgodnie z przepisami celnymi, tj. według kursu średniego NBP wyliczonego i ogłoszonego na przedostatnią środę miesiąca, obowiązującego przez cały następny miesiąc.

- W tym zakresie nadal będą istnieć rozbieżności, gdyż koszty z tytułu importu towarów przelicza się według kursu średniego NBP ogłaszanego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu - wyjaśnia ekspert.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przeliczenia faktur w walutach obcych w VAT

1 grudnia 2008 r. mają wejść w życie zmiany w ustawie o VAT

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawód: księgowy: teraz wyraźny awans w rankingu prestiżu. Dlaczego warto zarabiać na umiejętności księgowania

W najnowszym rankingu najbardziej poważanych zawodów w Polsce opublikowanym przez SW Research (2025) księgowy awansował o 3 miejsca w porównaniu z ubiegłym rokiem. Aktualnie zajmuje 22 miejsce na 51 profesji.

Rząd poprawia KSeF, przedsiębiorcy zadowoleni z kolejnym zmian w ustawie, zwłaszcza że korzystne modyfikacje nastąpią jeszcze przed wejściem w życie zmienianych przepisów

Krajowy System e-Faktur zmienia się na lepsze. Rząd, po konsultacjach z przedsiębiorcami, przyjął pakiet przepisów, które mają ułatwić funkcjonowanie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe przepisy są wynikiem licznych konsultacji z przedsiębiorcami, jakie przeprowadziło Ministerstwo Finansów.

MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

REKLAMA

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

REKLAMA

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA