Od grudnia prostsze przepisy o VAT
REKLAMA
Rozmawiamy z ANETĄ POŻAROWSKĄ, doradcą podatkowym, ekspertem w zakresie VAT
REKLAMA
Sejm 15 października uchwalił nowelizację ustawy o VAT. To duża nowelizacja. Jakie rozwiązania wprowadzi?
- Dużo zmian jest porządkowych, ale są też merytoryczne. Tę nowelizację można podzielić na cztery główne obszary. Pierwszy dotyczy rozliczeń wewnątrzwspólnotowych i międzynarodowych. Drugi to zmiany w opodatkowaniu transakcji krajowych. Trzeci obszar to terminy odliczania i zwrotu VAT. I czwarty - pozostałe zmiany m.in. odnoszące się do wyboru formy rozliczeń i likwidacji niektórych sankcji.
Na jakie rozwiązanie warto zwrócić szczególną uwagę?
- Na ulgę na złe długi, która została wprowadzona w ostatniej chwili. Od 1 grudnia, kiedy nowelizacja wchodzi w życie, jeśli faktura nie będzie zapłacona przez 180 dni, można będzie skorzystać z ulgi. Po zmianie podatnik, który nie zapłaci faktur, będzie korygować VAT wstecz i dodatkowo zapłaci odsetki. Zapłata karnych odsetek od niezapłaconej faktury jest lepszym pomysłem niż stosowane dziś wezwanie do zapłaty.
Co zmieni się w rozliczeniach wewnątrzwspólnotowych i międzynarodowych?
- Przede wszystkich zostaną wprowadzone liczne uproszczenia.
Przykładem są składy konsygnacyjne?
- Tak. Przede wszystkim zniknie obowiązek rejestracji dla celów VAT zagranicznych przedsiębiorców, którzy przywożą towary do magazynów konsygnacyjnych w Polsce. Również polscy przedsiębiorcy wywożący towary do magazynów w innych krajach nie będą musieli rejestrować się tam dla VAT.
To co się zmieni w tym zakresie?
- Po zmianie przemieszczenie towarów do magazynu konsygnacyjnego zlokalizowanego w Polsce spowoduje powstanie obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów u polskiego podatnika zarejestrowanego jako podatnik VAT UE.
Jak będzie w sytuacji, gdy towar zostanie przewieziony do magazynu w innym państwie członkowskim?
- Wówczas obowiązek podatkowy powstanie według reguł podstawowych obowiązujących w tym innym państwie członkowskim.
Dużym uproszczeniem będzie rozliczanie importu w deklaracjach.
- Rzeczywiście, takie rozwiązanie będzie wprowadzone. Dla towarów objętych w Polsce procedurą uproszczoną, gdy okresem rozliczeniowym jest miesiąc, podatnik, będzie mógł wykazać kwotę VAT należnego z tytułu importu towarów w deklaracji VAT składanej za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu importu tych towarów.
Jakie nowe rozwiązania będziemy stosować w rozliczeniach krajowych?
- Tu też jest sporo zmian. Jednak na szczególną uwagę zasługuje zmiana w VAT przy obrocie nieruchomościami. Zgodnie z nowymi zasadami sprzedaż używanych nieruchomości będzie co do zasady zwolniona z VAT, ale sprzedający będzie mógł w niektórych przypadkach z tego zwolnienia rezygnować i wybrać tzw. opcję opodatkowania.
Nowością dla przedsiębiorców będą dużo krótsze niż dziś terminy zwrotów podatku.
- Tak. Tu nastąpi duża zmiana. Dziś zwrot VAT następuje w terminie 180 dni, a w trybie przyspieszonym w ciągu 60 dni. Po zmianie terminem podstawowym ma być 60 dni, a termin przyspieszony to 25 dni.
Czyli 180-dniowy termin zwrotu zniknie?
- Niestety, nie. Ten termin nadal będzie obowiązywał dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, którzy nie złożą zabezpieczenia majątkowego, oraz dla podatników niewykonujących w danym okresie czynności opodatkowanych.
Zlikwidowano kaucję gwarancyjną. To dobry pomysł?
- Tak. Jednak z jednej strony zlikwidowano kaucję, ale z drugiej wprowadzono zabezpieczenie majątkowe. W przyszłości zabezpieczenie to może być kwestionowane przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Na zdjęciu Aneta Pożarowska, doradca podatkowy, ekspert w zakresie VAT
Rozmawiała Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA