Obliczanie współczynnika sprzedaży
REKLAMA
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tryb odliczenia podatku naliczonego w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, uregulowany został w art. 90 ust. 1 ustawy. Przepis ten zobowiązuje podatnika do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
REKLAMA
Jeśli podatnik wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane, to otrzymana dotacja nie powoduje proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w art. 90 ust. 1 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
W ramach obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, wlicza się kwotę otrzymanych subwencji (dotacji) innych niż określone w art. 29 ust. 1 powyższej ustawy. Chodzi w tym przypadku o subwencje (dotacje), które przekazywane są podatnikowi ogólnie na pokrycie kosztów jego działalności, a więc niemające bezpośredniego związku z konkretnymi dostawami lub świadczeniami.
Zatem określenie części podlegającej proporcjonalnemu odliczeniu stosuje się wyłącznie do towarów i usług, które mają być wykorzystane przez podatnika do transakcji, od których można odliczyć VAT, i do transakcji, od których VAT odliczyć nie można. Powyższe zasady stosuje się więc wyłącznie do podatników dokonujących zarówno czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych z podatku.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA