Trybunał UE: można odliczyć od podatku darowizny za granicą
REKLAMA
Unijni sędziowie wydali to orzeczenie za sprawą niemieckiego obywatela, który przekazał portugalskiemu domowi opieki nad osobami starszymi, darowiznę wartości ponad 18 tys. euro.
REKLAMA
Darowiznę tę próbował odliczyć w zeznaniu za rok 2003. Urząd skarbowy odmówił mu, tłumacząc, że obdarowany dom opieki nie ma siedziby w Niemczech, a podatnik, Hein Persche, nie dołączył pokwitowania odbioru darowizny w należytej formie.
Zdaniem niemieckiego fiskusa, ulga z powodu darowizny jest możliwa tylko w przypadku, gdy trafia ona do krajowej instytucji pożytku publicznego, nie zaś zagranicznej.
Sprawa Persche trafiła do Bundesfinanzhofu (niemiecki sąd najwyższy w dziedzinie podatków). Zapytał on unijny trybunał o zgodność niemieckich przepisów z prawem UE.
Sędziowie w Luksemburgu nie mieli wątpliwości, że zasady stosowane w Niemczech są sprzeczne z fundamentalną unijną swobodą przepływu kapitałów.
Trybunał stwierdził jasno, że jeśli dana organizacja pożytku publicznego spełnia warunki ustanowione w innym kraju członkowskim "i ma na celu promocję identycznych interesów", "organy tego państwa członkowskiego nie mogą odmówić takiej organizacji prawa do równego traktowania z tego tylko powodu, iż nie ma ona siedziby na jego terytorium".
"Swobodny przepływ kapitału sprzeciwia się przepisom, na podstawie których w odniesieniu do darowizn dokonanych na rzecz organizacji uznanych za organizacje pożytku publicznego, skorzystanie z odliczenia od podatku jest przyznane tylko w stosunku do darowizn dokonanych na rzecz organizacji mających siedzibę na terytorium kraju" - uznali sędziowie.
Orzeczenie TS zapadło akurat w czasie, gdy większość podatników w UE szykuje się do rozliczenia za ubiegły rok.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat