| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jaka opłata od potwierdzenia zarejestrowania

Jaka opłata od potwierdzenia zarejestrowania

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami na tle pobierania opłaty skarbowej od potwierdzeń zarejestrowania podatników w podatku od towarów i usług jako podatników VAT, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:
1. Ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535) wprowadzono zmiany w ustawie z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. nr 86, poz. 960 ze zm.), w tym w załączniku w części II Czynności urzędowe, polegające na określeniu stawki opłaty skarbowej od potwierdzenia zarejestrowania podatnika podatku od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego (art. 144 ustawy o VAT). W związku z tym potwierdzenie zarejestrowania podatnika od towarów i usług jako podatnika VAT czynnego lub podatnika VAT zwolnionego, dokonane przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art. 96 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (VAT-5), implikuje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej w wysokości 152 zł na podstawie ust. 12a część II załącznika do ustawy o opłacie skarbowej.
2. Na podstawie art. 96 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług naczelnik urzędu skarbowego jest obowiązany potwierdzić, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Potwierdzenie to nie jest tożsame z potwierdzeniem, o którym mowa w art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, i należy je traktować jako zaświadczenie w rozumieniu przepisów art. 306a Ordynacji podatkowej. Wydawane jest na podstawie złożonego wniosku, a zainteresowanym może być zarówno sam podatnik, jak i osoba trzecia mająca interes prawny w urzędowym potwierdzeniu faktu, czy podatnik jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony. Zgodnie z przepisami III części załącznika, określającymi stawki opłaty skarbowej od zaświadczeń, zaświadczenia, dla których nie określono odrębnej stawki opłaty skarbowej, są objęte obowiązkiem zapłaty tej opłaty według ogólnej stawki w wysokości 11 zł (ust. 11 część III załącznika do ustawy o opłacie skarbowej).
3. Przepisy części II załącznika do ustawy, dotyczące czynności urzędowych, zawierają zamknięty katalog czynności podlegających opłacie skarbowej. Opłacie tej podlegają zatem wyłącznie te czynności urzędowe, które są wymienione w II części załącznika do ustawy. W katalogu tym nie określono stawki opłaty skarbowej od potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE.
W świetle powyższego należy stwierdzić, że potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE (VAT-5UE), dokonane przez naczelnika urzędu skarbowego na podstawie art. 97 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535), nie podlega opłacie skarbowej (...).
Pismo Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych i Katastru do dyrektorów izb skarbowych z 27 kwietnia 2004 r. (LK-PP-1134/2/LM/JB/2004)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK