| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Niewymagalne odsetki jako koszt

Niewymagalne odsetki jako koszt

Pismo Urzędu Skarbowego w Elblągu z 26 kwietnia 2004 r. (PD1/423-5a/05)

Pytanie:
Czy niewymagalne odsetki (poza okresem umownym) mogą być księgowane, czy mogą być wypłacone pożyczkodawcy i czy dla spółki mogą stanowić koszt?
Odpowiedź organu podatkowego:
(...)
Pismem z dnia 1 marca 2005 r. uzupełnionym dnia 9 marca 2005 r. strona wniosła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego według ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przedmiocie obowiązywania art. 15 i art. 16 cytowanej ustawy. Wnoszący przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że spółka w 2001 r. zawarła umowę pożyczki z jednym z udziałowców, osobą fizyczną na stałe zamieszkującą w Danii i posiadającą duńskie obywatelstwo. Pożyczkodawca na dzień zawarcia umowy pożyczki posiadał 50 proc. udziałów w spółce. Termin zwrotu (po aneksowaniu) pożyczki przypadał na dzień 31 stycznia 2003 r. Pożyczka została zwrócona po terminie umownym, w 2004 r. w wysokości równej kapitałowi, tj. bez umownych odsetek. Odsetki od pożyczki zostały naliczone, jednak do dnia wystąpienia z zapytaniem nie zostały rozliczone z pożyczkodawcą. (...)
Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje stanowisko, iż niewymagalne odsetki poza okresem umownym nie mogą być księgowane i tym bardziej nie mogą być wypłacone pożyczkodawcy, a dla spółki stanowić kosztu.
Ponadto spółka oświadczyła, iż w niniejszej sprawie nie było kontroli podatkowej i nie toczy się postępowanie przed sądem administracyjnym.
W związku z powyższym naczelnik urzędu skarbowego wyjaśnia:
(...)
W opisanym stanie faktycznym spółka zaciągnęła pożyczkę od wspólnika posiadającego 50 proc. udziałów w spółce, mieszkającego w Danii i posiadającego duńskie obywatelstwo. W dniu wymagalności pożyczki spółka nie zdołała jej spłacić. Zwrot pożyczki nastąpił po terminie w wysokości równej kapitałowi, bez umownych odsetek.
Na gruncie prawa cywilnego pojęcie odsetek jest rozumiane dwojako: jako wynagrodzenie za korzystanie z cudzego kapitału albo jako kara za opóźnienie ze spełnieniem świadczenia.
Kwestie odsetek regulują przepisy zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w myśl którego nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych, odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).
A zatem, odsetki naliczone, lecz niezapłacone przez podatnika, nie są kosztami w prawie podatkowym, mimo iż są nimi w ujęciu rachunkowym. Przykładowo może tu chodzić o odsetki, które nie zostały uiszczone z braku środków bądź na skutek ich umorzenia. Kodeks cywilny nie używa terminu „umorzenie odsetek”. Stanowi natomiast, że zobowiązanie wygasa, gdy wierzyciel zwalnia dłużnika z długu, a dłużnik zwolnienie przyjmuje (art. 508 k.c.).
O umorzeniu odsetek możemy zatem mówić, gdy wierzyciel zwolnił dłużnika z obowiązku zapłaty.
Reasumując, dla celów podatkowych za koszty uzyskania przychodów uznawane są wyłącznie zapłacone odsetki od zobowiązań (w szczególności od pożyczek i kredytów). Obciążenie finansowe z tytułu odsetek musi być zatem faktycznie poniesione przez podatnika. Ponieważ ze stanu faktycznego wynika, że odsetki od pożyczki zostały zarachowane, lecz nie zapłacone, to zgodnie z powyższym unormowaniem nie stanowią kosztów podatkowych.
(...)


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Arletta Bolesta

Adwokat kościelny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK