reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Kiedy nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za długi związane z jego prowadzeniem

Kiedy nabywca przedsiębiorstwa odpowiada za długi związane z jego prowadzeniem

14 czerwca 2005 r. na posiedzeniu rady wierzycieli postępowania upadłościowego prowadzonego dla Spółdzielni Pracy YYY w upadłości złożyłem ofertę zakupu nieruchomości należącej do masy upadłej Spółdzielni Pracy YYY. Czy jako potencjalny nabywca nieruchomości będę odpowiadał za zaległości podatkowe, jeżeli od daty ich powstania upłynęło 5 lat?

Pismo z 15 września 2005 r. nr PUS.EG/005-1/76/05

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. W opisanej sytuacji podatnik może nabyć przedsiębiorstwo bez narażania się na przejęcie wraz z nim odpowiedzialności za zaległości podatkowe sprzedającego.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że co do zasady nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł – odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy od końca roku kalendarzowego, w którym ta zaległość powstała, minęło 5 lat. Ponieważ w pytaniu jest mowa o 5 latach od powstania zaległości, nie można definitywnie rozstrzygnąć, czy pytający nie będzie odpowiadał za zaległości związane z przejmowaną nieruchomością. Z odpowiedzi udzielonej przez organ podatkowy wynika, że przyjął on założenie, że podatnik, zadając pytanie, miał na myśli 5 lat od końca roku podatkowego, w którym powstała zaległość podatkowa.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu informuje:
Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w przepisach art. 107–109 oraz art. 118–119 normuje generalne zasady odpowiedzialności podatkowej osób trzecich, natomiast przepisy art. 110–117 regulują odpowiedzialność poszczególnych kategorii osób trzecich.
Przepis art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej stanowi, że o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej organ podatkowy orzeka w decyzji.
WAŻNE!
Nabywca przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa, składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość jednostkowa w dniu zbycia wynosi co najmniej 15 000 zł – odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Zakres odpowiedzialności nabywcy, zgodnie z art. 112 § 3 i 4 Ordynacji podatkowej, jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku i nie obejmuje:
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama