Wraz z mężem, nieprowadzącym działalności gospodarczej, jestem współwłaścicielką lokalu użytkowego i samochodu ciężarowego. Do spółki cywilnej, której jestem wspólniczką, wniosłam prawo do nieodpłatnego używania przedmiotowych składników majątku przez spółkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy wydatki poniesione na używanie lokalu użytkowego i samochodu ciężarowego mogą być zaliczone w ciężar kosztów uzyskania przychodów spółki? Czy składniki te można wprowadzić do ewidencji środków trwałych spółki cywilnej? - Pismo z 8 sierpnia 2005 r. nr BI/005-0447/04
ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Wydatki poniesione przez biorącego (spółkę cywilną) do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia składnika majątku, związane z zachowaniem dotychczasowego stanu tych środków – z bieżącą eksploatacją, mogą być kosztami uzyskania przychodów. Przy czym, aby używający mógł zaliczyć poniesione wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów, jest zobowiązany do wykazania bezpośredniego związku tych wydatków z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.
W prowadzonej przez osoby fizyczne działalności gospodarczej w formie
spółki osobowej odpisom amortyzacyjnym podlegają te
środki trwałe, które są składnikiem majątku tej spółki. Zatem w przedstawionym stanie faktycznym środkami trwałymi spółki osobowej mogą być tylko nakłady poniesione na oddane do jej nieodpłatnego używania przedmioty.
KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego jest prawidłowa. Przekazanie danego składnika majątkowego do używania nie jest równoznaczne z przeniesieniem jego własności, tym samym składnik ten nie może być amortyzowany. Jednocześnie wydatki na niego będą kosztem uzyskania przychodów, jeżeli między ich poniesieniem a uzyskiwaniem dochodów będzie istniał bezpośredni związek.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku informuje:
Wniesione na podstawie umowy użyczenia wkłady niepieniężne wspólnika (prawo używania lokalu użytkowego, samochodu ciężarowego) pozostają odrębną własnością wspólnika spółki osobowej.
WAŻNE!
Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu rzeczy. Biorący do używania ponosi zwykłe
koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczyni inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
Zatem wydatki poniesione przez biorącego (spółkę cywilną) do bezpłatnego używania na podstawie umowy użyczenia składnika majątku, związane z zachowaniem dotychczasowego stanu tych środków – z bieżącą eksploatacją, mogą być w myśl art. 22 ust. 1 updof kosztami uzyskania przychodów. Przy czym aby używający mógł zaliczyć poniesione wydatki w ciężar kosztów uzyskania przychodów, musi istnieć bezpośredni związek tych wydatków z przychodami uzyskiwanymi z prowadzonej działalności gospodarczej.
Jeśli jednak poniesione przez spółkę cywilną wydatki wpłyną na ulepszenie tego lokalu lub samochodu, wówczas poniesione na ulepszenie nakłady stanowią odrębne środki trwałe, które na zasadzie współwłasności łącznej są własnością spółki.
Amortyzacji podlegają, niezależnie od przewidywanego okresu używania, przyjęte do używania
inwestycje w obcych środkach trwałych.
W odróżnieniu od innych środków trwałych inwestycje w obcych środkach trwałych, będące dla
spółki środkiem trwałym, podlegają amortyzacji, nawet gdy przewidywany okres ich używania jest krótszy niż rok.
W prowadzonej przez osoby fizyczne działalności gospodarczej w formie
spółki osobowej odpisom amortyzacyjnym podlegają te środki trwałe, które są składnikiem majątku tej spółki. Majątek spółki stanowi bowiem współwłasność wspólników i jest odrębnym majątkiem od majątku osobistego każdego ze wspólników.
Zatem w tym stanie faktycznym środkami trwałymi spółki osobowej mogą być nakłady poniesione na ulepszenie oddanych do jej nieodpłatnego używania przedmiotów.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• US.PD-I/415/1/92/05