| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczyć VAT za media w części wykorzystywane do działalności gospodarczej

Czy można odliczyć VAT za media w części wykorzystywane do działalności gospodarczej

Czy mam możliwość częściowego odliczenia VAT za korzystanie z mediów dla celów prowadzenia działalności gospodarczej? - Pismo z 14 kwietnia 2006 r. nr IS.II/1/4430-22/06

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Podatnik powinien określić, w jakiej części wydatki związane z nabyciem mediów służą działalności opodatkowanej, i na tej podstawie wyliczyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia.

KOMENTARZ EKSPERTA
Podatnik ma prawo do odliczenia VAT w przypadku korzystania w trakcie prowadzonej działalności z mediów, które wykorzystuje także do celów prywatnych. W takiej sytuacji powinien określić, w jakim procencie media służą prowadzonej działalności, i na tej podstawie ustalić kwotę VAT do odliczenia.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie informuje:
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 i 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3–7 art. 86 ust. 2 ustawy, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika podatku od towarów i usług.
Stosownie do przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT obniżenia kwoty podatku należnego lub zwrotu różnicy podatku nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, za wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
W przypadku gdy towary lub usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, służą częściowo do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko w tej części, w której są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
A zatem odliczenie obejmuje podatek naliczony od rzeczywistych wydatków związanych z działalnością opodatkowaną. W niniejszej sprawie podatnik, korzystając z uprawnienia wynikającego z przytoczonego przepisu art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, winien określić, w jakiej części wydatki związane z nabyciem mediów służą działalności opodatkowanej, i na tej podstawie wyliczyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP/443-2-1/06

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK