Zagraniczna faktura uprawnia do ulgi
REKLAMA
Izba Skarbowa we Wrocławiu rozstrzygnęła kwestię dokumentowania ulgi remontowej zagranicznymi fakturami.
Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w wydanej decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego podkreślił, że z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 roku wynika możliwość zmniejszenia podatku dochodowego. Podatnik musi jednak ponieść w roku podatkowym wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację – zajmowanego na podstawie tytułu prawnego – budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego. Dotyczy to również wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów.
Wysokość wydatków na te cele ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku, lub dowodu odprawy celnej. W przypadku wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej – na podstawie dowodu tej wpłaty.
Zgodnie natomiast z art. 2 pkt 11 ustawy o VAT, ilekroć w przepisach jest mowa o podatku od wartości dodanej, rozumie się przez to podatek od wartości dodanej nakładany na terytorium państwa członkowskiego, z wyjątkiem podatku od towarów i usług nakładanego ustawą z 11 marca 2004 r. Zatem należy stwierdzić, że podatek od wartości dodanej jest podatkiem tożsamym, czyli odpowiednikiem polskiego VAT.
Wysokość wydatków na cel uzasadniający zastosowanie omawianej ulgi można udokumentować fakturą wystawioną przez zagranicznego podatnika podatku od wartości dodanej, o ile: wystawca faktury nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku, a podatnik przedłożył tłumaczenie dokumentu na język polski.w
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat