Syndyk jednak nie jest płatnikiem
REKLAMA
Urząd skarbowy rozstrzygnął kwestię rozliczania dochodów uzyskiwanych z tytułu wykonywanych czynności syndyka.
Postanowieniem sądu rejonowego podatnik został wyznaczony syndykiem masy upadłości spółki, która wypłacając mu wynagrodzenie, obliczała i potrącała zaliczki na podatek dochodowy. Potrąconą zaliczkę przekazywała do urzędu skarbowego. Zdaniem podatnika, jeżeli jako syndyk będzie miał obowiązek wystawiania faktur VAT za swoje usługi, to spółka wypłacając należność za fakturę nie może być płatnikiem.
Według Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź Bałuty stosownie do art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator zlecił wykonanie określonych czynności. Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności, są zobowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19 proc.
Spółka jako płatnik ma zatem obowiązek naliczenia i poboru zaliczek na podatek dochodowy od dokonywanych podatnikowi wypłat. Wypłacane przez spółkę zaliczki na poczet wynagrodzenia stanowią dla podatnika przychód z działalności wykonywanej osobiście. Wystawienie przez podatnika faktury VAT, w związku z opodatkowaniem świadczonych usług podatkiem od towarów i usług, nie oznacza, że spółka dokonująca podatnikowi wypłat przestaje być płatnikiem podatku dochodowego. Podstawą do ustalenia zaliczek będzie przychód pomniejszony o należny VAT. Wobec tego podatnik nie musi samodzielnie wpłacać zaliczek na podatek dochodowy.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat