| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wydatki na mieszkanie nie są limitowane

Wydatki na mieszkanie nie są limitowane

W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć m.in. wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Wydatki te nie są limitowane. - Decyzja Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 22 września 2006 r. (nr PB I-3/4117/IN-64/US/2006/AR).

 
Izba skarbowa rozstrzygnęła kwestię odliczania od dochodu wydatków rehabilitacyjnych. Podatnik jest osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ponosi wydatki związane z adaptacją lokalu mieszkalnego na potrzeby osoby niepełnosprawnej. W 2005 roku podatnik wydał na ten cel 12 687,59 zł. Chciałby odliczyć ten wydatek od swojego dochodu.

W tym przypadku znaczenie ma art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej nazywanej ustawą o PIT). Zgodnie z tym przepisem, podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Wśród wydatków rehabilitacyjnych ustawodawca zawarł m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Warunkiem odliczeń w ramach tej ulgi wydatków jest posiadanie przez osobę, której wydatek dotyczy, orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, lub decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną albo orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia.

Podatnik ma prawo do skorzystania z ulgi związanej z wydatkami na cele rehabilitacyjne, o ile posiada dokumenty stwierdzające ich poniesienie. Skoro w 2005 roku poniósł wydatki w kwocie 12 687,59 zł na adaptację i wyposażenie mieszkania stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, to zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, przysługuje mu prawo odliczenia od dochodu całości wydatkowanej kwoty.

Nie oznacza to jednak, że podatnik otrzyma zwrot poniesionych wydatków w pełnej wysokości. Choć ustawodawca nie określił górnego limitu wydatków, jakie można odliczyć w związku z adaptacją i wyposażeniem mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, to ustawa o PIT pozwala jedynie na zmniejszenie podstawy obliczenia podatku (dochodu), co w konsekwencji prowadzi również do obniżenia należnego za dany rok podatku. Nie gwarantuje jednak zwrotu całej kwoty wydatków.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK