Alimenty i odsetki są opodatkowane
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Sąd zasądził na rzecz podatniczki (rozwiedzionej z mężem) alimenty wraz z zaległymi odsetkami. Sprawa wyegzekwowania tych należności skierowana została przez podatniczkę do komornika sądowego. Na egzekwowaną kwotę składają się: alimenty bieżące, alimenty zaległe wraz z odsetkami, zasądzone koszty adwokackie. Które należności egzekwowane przez komornika są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
ODPOWIEDŹ IZBY
Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody. Wolą ustawodawcy jest opodatkowanie wszelkiego rodzaju alimentów (z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci), niezależnie od tego, kto jest nimi obciążony, jaki zachodzi stosunek rodzinny między zobowiązanym a uprawnionym i z jakiego rodzaju przychodów są one wypłacane.
Fakt otrzymania zaległych alimentów spowodował powstanie przychodu podatniczki z tego tytułu w 2005 roku, który to przychód powinien podlegać opodatkowaniu PIT za ten rok podatkowy.
Odnośnie do odsetek za zwłokę z tytułu zaległych alimentów – chociaż są one świadczeniem ubocznym, bo warunkiem powstania uprawnienia do odsetek jest istnienie długu głównego i jego wymagalność – to roszczenie o odsetki ma charakter samoistny. Otrzymana kwota odsetek za zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego – co do zasady – stanowi przychód. Zatem wypłacone podatniczce odsetki za zwłokę są przychodem, podlegającym opodatkowaniu na zasadach ogólnych z chwilą otrzymania tych odsetek lub postawienia ich do dyspozycji podatniczki w roku kalendarzowym.
Koszty procesu (w tym koszty zastępstwa adwokackiego) mają charakter zwrotu wydatków, poniesionych przez powódkę. Mając na uwadze zwrotny charakter tych kosztów, uzyskiwanych w wyniku pozytywnie dla powódki zakończonego procesu sądowego, należy uznać, że zwrot kosztów zastępstwa adwokackiego nie rodzi obowiązku podatkowego i nie podlega opodatkowaniu PIT.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat