| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Nie trzeba płacić VAT za korzystanie z cudzej własności, jeśli nie zawarto umowy

Nie trzeba płacić VAT za korzystanie z cudzej własności, jeśli nie zawarto umowy

Bezumowna eksploatacja złóż, na którą właściciel nie wyraził zgody, nie stanowi dostawy towarów. Nie podlega więc opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 22 grudnia 2006 r.(nr P1-P-443/0007/06/Z)


Izba Skarbowa w Poznaniu rozstrzygnęła kwestię opodatkowania VAT bezumownego korzystania z cudzej własności. Gmina domagała się od firmy zapłaty z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości będących własnością gminy oraz z tytułu wydobycia złóż piasków szklarskich z tych gruntów.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.


Aby uznać daną czynność za opodatkowaną, pomiędzy stronami umowy musi istnieć wzajemny stosunek zobowiązaniowy oznaczający, że jeden podmiot, w zamian za wynagrodzenie, zobowiązany jest do spełnienia na rzecz innego podmiotu określonego świadczenia. Nie podlegają opodatkowaniu czynności, które następują wbrew woli świadczeniodawcy, poza przypadkami wyraźnie w ustawie o podatku od towarów i usług wskazanymi (np. przeniesienie z nakazu władzy publicznej).

Ponieważ pomiędzy gminą a firmą nie zostało zawarte żadne porozumienie dotyczące eksploatacji złóż piasku, bezumowne wydobywanie nie jest równoznaczne z dostawą towaru, w rozumieniu ustawy o VAT. Eksploatacja przez firmę złóż piasków, nieoparta na tytule prawnym, wskazującym obowiązek ich dostawy oraz wysokość wynagrodzenia - nie podlega więc opodatkowaniu VAT.


Ewa Matyszewska

 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK