| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Badania kliniczne nowego leku wolne od podatku

Badania kliniczne nowego leku wolne od podatku

Badania kliniczne nowego leku są zwolnione od podatku od towarów i usług. Wynika to z tego, że czynności te należą w PKWiU do grupowania o symbolu 85.14.18.-00.00, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łęczycy z 1 grudnia 2006 r., nr USIII/443-12/2006.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik jest lekarzem prowadzącym prywatny gabinet lekarski od 1999 roku. W 2004 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie diabetologii oraz tytuł doktora nauk medycznych. W związku z tym otrzymał propozycję prowadzenia obserwacji nad bezpieczeństwem stosowania nowo wykrytego leku SYR-322. Badanie chorych stosujących dobrowolnie nowy lek odbywa się w szpitalu, w czasie nielimitowanym umową o pracę podatnika. Badania laboratoryjne i konsultacja lekarska są dla chorych nieodpłatne. Podatnik w czasie swojej pracy w tym programie wykonuje rutynowe czynności, jak w czasie każdej innej wizyty chorych. Zdaniem podatnika czynności te stanowią badanie kliniczne produktów leczniczych, które mieści się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 85.14.18.-00.00 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, które na mocy ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z VAT. Czy badania kliniczne produktów leczniczych są zwolnione z opodatkowania VAT?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.


W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. Pod pozycją 9 tego załącznika zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Podstawowe znaczenie przy ustalaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług dla danego towaru lub usługi ma jego zaklasyfikowanie do PKWiU, zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami wydanymi na podstawie przepisów o statystyce państwowej.


Badanie kliniczne produktów leczniczych, które wykonuje podatnik, mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług o symbolu 85.14.18.-00.00 „usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Zatem w sytuacji, gdy podatnik wykonuje usługi w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU o symbolu 85.14.18-00.00 uznać należy, że usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »