| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Badania kliniczne nowego leku wolne od podatku

Badania kliniczne nowego leku wolne od podatku

Badania kliniczne nowego leku są zwolnione od podatku od towarów i usług. Wynika to z tego, że czynności te należą w PKWiU do grupowania o symbolu 85.14.18.-00.00, jako usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. - Postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Łęczycy z 1 grudnia 2006 r., nr USIII/443-12/2006.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĄŁ URZĄD


Podatnik jest lekarzem prowadzącym prywatny gabinet lekarski od 1999 roku. W 2004 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie diabetologii oraz tytuł doktora nauk medycznych. W związku z tym otrzymał propozycję prowadzenia obserwacji nad bezpieczeństwem stosowania nowo wykrytego leku SYR-322. Badanie chorych stosujących dobrowolnie nowy lek odbywa się w szpitalu, w czasie nielimitowanym umową o pracę podatnika. Badania laboratoryjne i konsultacja lekarska są dla chorych nieodpłatne. Podatnik w czasie swojej pracy w tym programie wykonuje rutynowe czynności, jak w czasie każdej innej wizyty chorych. Zdaniem podatnika czynności te stanowią badanie kliniczne produktów leczniczych, które mieści się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 85.14.18.-00.00 jako usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane, które na mocy ustawy o podatku od towarów i usług są zwolnione z VAT. Czy badania kliniczne produktów leczniczych są zwolnione z opodatkowania VAT?


ODPOWIEDŹ URZĘDU


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.


W myśl zaś art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT. Pod pozycją 9 tego załącznika zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku wymienione zostały usługi o symbolu PKWiU ex 85 - usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2). Podstawowe znaczenie przy ustalaniu właściwej stawki podatku od towarów i usług dla danego towaru lub usługi ma jego zaklasyfikowanie do PKWiU, zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami wydanymi na podstawie przepisów o statystyce państwowej.


Badanie kliniczne produktów leczniczych, które wykonuje podatnik, mieszczą się w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług o symbolu 85.14.18.-00.00 „usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Zatem w sytuacji, gdy podatnik wykonuje usługi w zakresie badań klinicznych produktów leczniczych, które mieszczą się w grupowaniu PKWiU o symbolu 85.14.18-00.00 uznać należy, że usługi te są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zalewski

Łukasz Zalewski ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia LL.M. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Indiany w Bloomington w USA. Od 2012 r. jest adwokatem w Nowym Jorku, a od 2017 r. w Polsce (obecnie radcą prawnym). W wyborach samorządowych 2018 r. kandyduje do Rady Dzielnicy Wola m.st. Warszawy w okręgu Mirów - Czyste z list KWW Jana Śpiewaka - Wygra Warszawa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »