Podatek od dróg polnych
REKLAMA
W odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą podatku od nieruchomości minister finansów stwierdził, że drogi dojazdowe do gruntów rolnych stanowiące drogi polne nie podlegają przepisom ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdy w ewidencji gruntów i budynków oznaczone są jako użytki rolne. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) obowiązującej do 31 grudnia 2006 r., jak i po tej dacie. Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, jedynie doprecyzowała przepisy, ale nie wprowadziła zmian merytorycznych.
Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów, na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Przepis ten wprowadzono nowelizacją z 14 listopada 2003 r. ustawy o drogach publicznych, która weszła w życie 9 grudnia 2003 r. Według MF nie miał on jednak na celu zmian merytorycznych, gdyż już wcześniej wyłączenie z opodatkowania dotyczyło jedynie dróg publicznych. Po nowelizacji pojawiły się jednak problemy interpretacyjne, które MF wyjaśnia na niekorzyść podatników. A więc mimo że nie wynika to bezpośrednio z literalnego brzmienia przepisu - co przyznaje MF - wyłączenie z podatku od nieruchomości (przed 9 grudnia 2003 r., jak i po tej dacie) obejmuje jedynie drogi publiczne.
Ponadto, jak wynika z prawa geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. z 2005 r. nr 240, poz. 2027 ze zm.) i rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. nr 38, poz. 454) grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości nie stanowią dróg. Wlicza się je do przyległego do nich użytku gruntowego. Nie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lecz rolnym. W konsekwencji drogi dojazdowe do gruntów rolnych stanowiące drogi polne nie podlegają przepisom ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdy oznaczone są w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.
Inne niż MF stanowisko reprezentują eksperci podatkowi i samorządowe kolegia odwoławcze. W orzeczeniach SKO kilkakrotnie stwierdziło, że decyzje gminy nakazujące płacić podatek od dróg polnych wydano z rażącym naruszeniem prawa i są nieważne. W uzasadnieniu podkreśliło, że drogi polne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Podobne problemy z podatkiem od nieruchomości mają właściciele dróg wewnętrznych.
Ważne!
1 stycznia weszła w życie kolejna zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, regulująca zasady opodatkowania dróg
REKLAMA
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat