reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Podatek od dróg polnych

Podatek od dróg polnych

Drogi polne są zwolnione z podatku od nieruchomości, jeżeli zakwalifikowano je jako użytki rolne, które podlegają podatkowi rolnemu.


W odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą podatku od nieruchomości minister finansów stwierdził, że drogi dojazdowe do gruntów rolnych stanowiące drogi polne nie podlegają przepisom ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdy w ewidencji gruntów i budynków oznaczone są jako użytki rolne. Wynika to z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 r. (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.) obowiązującej do 31 grudnia 2006 r., jak i po tej dacie. Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia tego roku, jedynie doprecyzowała przepisy, ale nie wprowadziła zmian merytorycznych.


Zgodnie z wyjaśnieniami resortu finansów, na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają pasy drogowe wraz z drogami oraz obiektami budowlanymi związanymi z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu. Przepis ten wprowadzono nowelizacją z 14 listopada 2003 r. ustawy o drogach publicznych, która weszła w życie 9 grudnia 2003 r. Według MF nie miał on jednak na celu zmian merytorycznych, gdyż już wcześniej wyłączenie z opodatkowania dotyczyło jedynie dróg publicznych. Po nowelizacji pojawiły się jednak problemy interpretacyjne, które MF wyjaśnia na niekorzyść podatników. A więc mimo że nie wynika to bezpośrednio z literalnego brzmienia przepisu - co przyznaje MF - wyłączenie z podatku od nieruchomości (przed 9 grudnia 2003 r., jak i po tej dacie) obejmuje jedynie drogi publiczne.


Ponadto, jak wynika z prawa geodezyjnego i kartograficznego (Dz.U. z 2005 r. nr 240, poz. 2027 ze zm.) i rozporządzenia ministra rozwoju regionalnego i budownictwa w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. nr 38, poz. 454) grunty zajęte pod wewnętrzną komunikację gospodarstw rolnych, leśnych oraz poszczególnych nieruchomości nie stanowią dróg. Wlicza się je do przyległego do nich użytku gruntowego. Nie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, lecz rolnym. W konsekwencji drogi dojazdowe do gruntów rolnych stanowiące drogi polne nie podlegają przepisom ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, gdy oznaczone są w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne.


Inne niż MF stanowisko reprezentują eksperci podatkowi i samorządowe kolegia odwoławcze. W orzeczeniach SKO kilkakrotnie stwierdziło, że decyzje gminy nakazujące płacić podatek od dróg polnych wydano z rażącym naruszeniem prawa i są nieważne. W uzasadnieniu podkreśliło, że drogi polne nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Podobne problemy z podatkiem od nieruchomości mają właściciele dróg wewnętrznych.


Ważne!

1 stycznia weszła w życie kolejna zmiana ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, regulująca zasady opodatkowania dróg


Marcin Musiał


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama