reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Przychód można pomniejszyć o zapłacony wcześniej podatek od spadków i darowizn

Przychód można pomniejszyć o zapłacony wcześniej podatek od spadków i darowizn

Opodatkowaniu PIT podlega uzyskany przychód ze zbycia akcji otrzymanych w spadku pomniejszony o zapłacony przez podatnika podatek od spadków i darowizn. - Postanowienie naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty z 23 stycznia 2007 r. (nr I/415-76-345/07/ZDB) 19 proc. wynosi PIT od dochodów ze sprzedaży akcji.


Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty rozstrzygnął, czy w przypadku zbycia akcji nabytych w drodze spadku kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia akcji będzie wartość nabycia akcji powiększona o zapłacony podatek od nabycia spadku.


Akcje nabyte po 2003 roku


Podatnik posiada akcje spó-łek notowanych na giełdzie, które nabył w masie spadkowej po zmarłym ojcu w 2005 roku. Ojciec nabył akcje w latach 2000-2004. Podatnik nie wie, czy przy sprzedaży tych akcji kosztem uzyskania przychodów będzie wartość nabycia akcji powiększona o zapłacony podatek od nabycia spadku.

Na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 202, poz. 1956) nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane po 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych nabytych na giełdzie pod warunkiem, że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.


Podatek od sprzedaży


W omawianym przypadku przychód uzyskany ze zbycia akcji nie korzysta ze zwolnienia i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT).


W myśl art. 22 ust. 1 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym w dacie zbycia akcji, który zawiera definicję kosztów uzyskania przychodów, aby stwierdzić, czy wydatek można uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą jednocześnie dwa warunki. Mianowicie celem poniesienia kosztu powinno być osiągnięcie przychodu, koszt ten nie może znajdować w katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.


W przypadku podatnika oba warunki nie zostały spełnione. Po pierwsze, podatnik nie poniósł kosztu nabycia akcji, lecz poniósł go ojciec podatnika. Po drugie, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku dochodowego i podatku od spadków i darowizn. Jednak w przypadku uzyskanego dochodu ze zbycia akcji na mocy art. 21 ust. 1 pkt 105 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane ze sprzedaży akcji (udziałów) otrzymanych w drodze spadku albo darowizny - w części odpowiadającej kwocie zapłaconego podatku od spadków i darowizn.


W związku z tym opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega uzyskany przychód ze sprzedaży akcji pomniejszony o zapłacony przez podatnika podatek od spadków i darowizn od nabycia tych akcji w drodze spadku.


Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama