REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu z 29 stycznia 2007 r., nr PP-I/443-330/06/ABA

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA


Ponieważ budynek, do którego odnosi się pytanie Spółki, sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 " Budynki o trzech i więcej mieszkaniach" - jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 , pkt 2 lit.a ustawy o VAT w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7%.

Odnośnie zaś robót budowlanych związanych z chodnikami, parkingami, określonych przez podatnika w zapytaniu jako infrastruktura zewnętrzna, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości także 7%.

KOMENTARZ EKSPERTA

Stanowisko urzędu skarbowego jest prawidłowe. Taki sposób klasyfikacji budynków wynika z PKOB. Według wyjaśnień do PKOB budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych.  W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Część “mieszkaniowa” budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).

Główne użytkowanie powinno być określane następująco:

- należy określić jaki procent całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczony jest na różne cele, zgodnie z grupowaniami klasyfikacji - na najbardziej szczegółowym poziomie.

- następnie obiekt budowlany klasyfikowany jest zgodnie z metodą “góra - dół” (Kryterium zaklasyfikowania jest przewaga całkowitej powierzchni użytkowej): najpierw określa się sekcję - 1 cyfra (budynek lub obiekt inżynierii lądowej i wodnej), następnie dział na poziomie 2 znaków (budynek mieszkalny, budynek niemieszkalny, infrastruktura transportu, itp.) najbardziej znaczący w ramach sekcji, następnie grupę (3 cyfry) najważniejszą w ramach działu, klasę (4 cyfry) mającą największy udział w powierzchni użytkowej w ramach grupy.

Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT

STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA

Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z wnioskiem o udzielenie informacji odnośnie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: Budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym o powierzchni 3.437 m2:

1. Parter usługi 1.037 m2;

2. I, II , III kondygnacja , 47 mieszkań o łącznej powierzchni 2.400 m2;

3. Przyłącza:
a)zewnętrzne przyłącze gazu
b)zewnętrzne przyłącze wody , kanalizacji i kanalizacji deszczowej
c)zewnętrzne przyłącze instalacji centralnego ogrzewania

4. Infrastruktura zewnętrzna, chodniki, parkingi.

Zdaniem Spółki, dla budowy całego obiektu wraz z przyłączami zaklasyfikowanego do PKOB grupy 112 klasa 1122 stawka podatku wynosi VAT 7 % , natomiast odnośnie infrastruktury zewnętrznej - 22 % VAT.

W odpowiedzi na powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wydał postanowienie z dnia 7 listopada 2006r., Nr PP/443-36/06/HM, w którym uznał stanowisko Jednostki za nieprawidłowe, gdyż przyjął, że budowa budynku podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7 %; odnośnie infrastruktury towarzyszącej mającej związek zarówno z budownictwem mieszkalnym jak i funkcjami gospodarczymi /lokale użytkowe/, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz innymi obiektami i zastosować dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym stawkę podatku VAT 7%, a dla pozostałej części - 22 %. Natomiast infrastruktura zewnętrzna tj. chodniki i parkingi podlegają, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, opodatkowaniu stawką 22 %.

INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA

Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z dnia 7 listopada 2006r., Nr PP/443-36/06/HM, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.

W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, co następuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do :

a. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,

b. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą , o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a , rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 12 powołanej ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:
111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych , klasztory i domy zakonne , plebanie , kurie , rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.

Natomiast od dnia 15 lutego 2005 r. wymienione także w poz. 20 załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) budynki zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB pod symbolem EX 1130 : domy opieki społecznej, budynki internatów i burs szkolnych, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych , budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze.

Z powyższego wynika, że dla prawidłowego rozpoznania, czy dany budynek jest budynkiem mieszkalnym, należy posłużyć się kwalifikacjami PKOB. Ponieważ budynek, do którego odnosi się zapytanie Spółki, sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 " Budynki o trzech i więcej mieszkaniach", jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 , pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7%.

Jednocześnie tut. organ zwraca uwagę, że pismo Ministerstwa Finansów Departament Podatków Pośrednich z dnia 13.02.2006r. PP1-811/73/2006 /JW/189 powołane w wyjaśnieniu udzielonym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie nie odnosi się do opodatkowania tzw. infrastruktury towarzyszącej dotyczącej jednego budynku uznanego za obiekt budownictwa mieszkaniowego (poszczególnych jego lokali), ale opodatkowania robót dotyczących inwestycji, przy których infrastruktura towarzysząca dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.

Odnośnie zaś robót budowlanych związanych z chodnikami, parkingami, określonych przez podatnika w zapytaniu jako infrastruktura zewnętrzna, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%

W świetle powyższego postanowiono orzec jak w sentencji. Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA