Jaka stawka VAT dla budowy budynku mieszkalnego z parterem usługowym
REKLAMA
INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - GŁÓWNA TEZA
Ponieważ budynek, do którego odnosi się pytanie Spółki, sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 " Budynki o trzech i więcej mieszkaniach" - jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 , pkt 2 lit.a ustawy o VAT w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7%.
Odnośnie zaś robót budowlanych związanych z chodnikami, parkingami, określonych przez podatnika w zapytaniu jako infrastruktura zewnętrzna, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości także 7%.
KOMENTARZ EKSPERTA
Stanowisko urzędu skarbowego jest prawidłowe. Taki sposób klasyfikacji budynków wynika z PKOB. Według wyjaśnień do PKOB budynki mieszkalne są to obiekty budowlane, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. W przypadkach, gdy mniej niż połowa całkowitej powierzchni użytkowej wykorzystywana jest na cele mieszkalne, budynek taki klasyfikowany jest jako niemieszkalny, zgodnie z jego przeznaczeniem. Część “mieszkaniowa” budynku mieszkalnego obejmuje pomieszczenia mieszkalne (kuchnie, pokoje wypoczynkowe, sypialnie), pomieszczenia pomocnicze, piwnice oraz pomieszczenia ogólnego użytkowania (np. wózkarnie, suszarnie).
Główne użytkowanie powinno być określane następująco:
- należy określić jaki procent całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczony jest na różne cele, zgodnie z grupowaniami klasyfikacji - na najbardziej szczegółowym poziomie.
- następnie obiekt budowlany klasyfikowany jest zgodnie z metodą “góra - dół” (Kryterium zaklasyfikowania jest przewaga całkowitej powierzchni użytkowej): najpierw określa się sekcję - 1 cyfra (budynek lub obiekt inżynierii lądowej i wodnej), następnie dział na poziomie 2 znaków (budynek mieszkalny, budynek niemieszkalny, infrastruktura transportu, itp.) najbardziej znaczący w ramach sekcji, następnie grupę (3 cyfry) najważniejszą w ramach działu, klasę (4 cyfry) mającą największy udział w powierzchni użytkowej w ramach grupy.
Interpretację skomentowała
Olga Jasielska
Ekspert z zakresu VAT
STAN FAKTYCZNY I PYTANIE PODATNIKA
Pismem z dnia 23 sierpnia 2006r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z wnioskiem o udzielenie informacji odnośnie stawki podatku od towarów i usług właściwej dla prowadzonej inwestycji pod nazwą: Budowa budynku mieszkalnego czterokondygnacyjnego z parterem usługowym o powierzchni 3.437 m2:
1. Parter usługi 1.037 m2;
2. I, II , III kondygnacja , 47 mieszkań o łącznej powierzchni 2.400 m2;
3. Przyłącza:
a)zewnętrzne przyłącze gazu
b)zewnętrzne przyłącze wody , kanalizacji i kanalizacji deszczowej
c)zewnętrzne przyłącze instalacji centralnego ogrzewania
4. Infrastruktura zewnętrzna, chodniki, parkingi.
Zdaniem Spółki, dla budowy całego obiektu wraz z przyłączami zaklasyfikowanego do PKOB grupy 112 klasa 1122 stawka podatku wynosi VAT 7 % , natomiast odnośnie infrastruktury zewnętrznej - 22 % VAT.
W odpowiedzi na powyższy wniosek Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie wydał postanowienie z dnia 7 listopada 2006r., Nr PP/443-36/06/HM, w którym uznał stanowisko Jednostki za nieprawidłowe, gdyż przyjął, że budowa budynku podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7 %; odnośnie infrastruktury towarzyszącej mającej związek zarówno z budownictwem mieszkalnym jak i funkcjami gospodarczymi /lokale użytkowe/, na podstawie posiadanych dokumentów kosztorysowych i projektowych należy wyodrębnić część związaną z budownictwem mieszkaniowym oraz innymi obiektami i zastosować dla infrastruktury towarzyszącej związanej z budownictwem mieszkaniowym stawkę podatku VAT 7%, a dla pozostałej części - 22 %. Natomiast infrastruktura zewnętrzna tj. chodniki i parkingi podlegają, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie, opodatkowaniu stawką 22 %.
INTERPRETACJA ORGANU PODATKOWEGO - ARGUMENTACJA
Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienił z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie z dnia 7 listopada 2006r., Nr PP/443-36/06/HM, którym udzielono interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku od towarów i usług.
W uzasadnieniu decyzji Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stwierdził, co następuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm./ do dnia 31 grudnia 2007 roku stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do :
a. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części , z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą , o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a , rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 12 powołanej ustawy ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o obiektach budownictwa mieszkaniowego - rozumie się przez to m.in. budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB:
111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne,
112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe,
ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych , klasztory i domy zakonne , plebanie , kurie , rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta RP.
Natomiast od dnia 15 lutego 2005 r. wymienione także w poz. 20 załącznika Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) budynki zbiorowego zamieszkania, sklasyfikowane w PKOB pod symbolem EX 1130 : domy opieki społecznej, budynki internatów i burs szkolnych, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych , budynki mieszkalne na terenie koszar, zakłady karne i poprawcze oraz areszty śledcze.
Z powyższego wynika, że dla prawidłowego rozpoznania, czy dany budynek jest budynkiem mieszkalnym, należy posłużyć się kwalifikacjami PKOB. Ponieważ budynek, do którego odnosi się zapytanie Spółki, sklasyfikowano w grupowaniu PKOB grupa 112 klasa 1122 " Budynki o trzech i więcej mieszkaniach", jego budowa wraz z przyłączami dotyczącymi tego budynku, na podstawie art. 146 ust. 1 , pkt 2 lit.a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. w terminie do 31 grudnia 2007 r., podlegać będzie opodatkowaniu stawką 7%.
Jednocześnie tut. organ zwraca uwagę, że pismo Ministerstwa Finansów Departament Podatków Pośrednich z dnia 13.02.2006r. PP1-811/73/2006 /JW/189 powołane w wyjaśnieniu udzielonym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie nie odnosi się do opodatkowania tzw. infrastruktury towarzyszącej dotyczącej jednego budynku uznanego za obiekt budownictwa mieszkaniowego (poszczególnych jego lokali), ale opodatkowania robót dotyczących inwestycji, przy których infrastruktura towarzysząca dotyczy zarówno budynków mieszkalnych, jak i niemieszkalnych.
Odnośnie zaś robót budowlanych związanych z chodnikami, parkingami, określonych przez podatnika w zapytaniu jako infrastruktura zewnętrzna, Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu stoi na stanowisku, iż jeśli wskazane prace będą rozliczane w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego to wówczas zastosowanie będzie miała stawka podatku od towarów i usług w wysokości 7%
W świetle powyższego postanowiono orzec jak w sentencji. Od niniejszej decyzji służy prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat