REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatnik mógł zachować prawo do ulgi

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Jeśli podatnik wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej w 2005 roku i wydatkował je w całości na uzyskanie spółdzielczego prawa do mieszkania, zachowuje prawo do ulgi. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 9 maja 2007 r. (nr PB I-3/4150/IN-189/US/2007/PM).


Podatnik - wspólnie z żoną - zawarł 15 grudnia 2001 r. z kasą mieszkaniową umowę o kredyt kontraktowy, na podstawie której systematycznie gromadzono oszczędności w kasie mieszkaniowej. Umowę zawarto na 36 miesięcy.


W związku z gromadzeniem oszczędności w latach 2001- -2004 podatnik dokonał odliczeń od podatku. Podatnik nie wie jednak, czy zachował prawo do ulgi w sytuacji, gdy po zakończeniu oszczędzania złożył w banku dyspozycję o dokonanie wypłaty zgromadzonych środków. Oszczędzane na rachunku kasy mieszkaniowej środki zostały przekazane na rachunek rozliczeniowy podatnika 8 marca 2005 r. Środki w grudniu 2005 r. podatnik przekazał na rachunek firmy deweloperskiej, z którą zawarł 11 października 2004 r. umowę w sprawie kupna lokalu mieszkalnego. W czerwcu 2006 r. firma deweloperska zwróciła podatnikowi wpłacone środki (podatnik wycofał się z inwestycji) wraz z naliczonymi odsetkami. Natomiast 31 lipca 2006 r. podatnik kupił mieszkanie na rynku wtórnym.


Artykuł 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po tym dniu. Treść tego przepisu w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. wskazuje, że warunkiem zachowania omawianej ulgi jest wydatkowanie wycofanej z kasy mieszkaniowej kwoty oszczędności na cele, z którymi związane było systematyczne oszczędzanie w zakreślonych tym przepisem ramach czasowych, tzn. w tym samym roku podatkowym, w którym nastąpiło wycofanie oszczędności.


W sytuacji gdy podatnik dokonał wycofania oszczędności z kasy mieszkaniowej w 2005 roku i wydatkował je w całości na uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego, nie jest zobowiązany do zwrotu uprzednio dokonanych odliczeń. Decydujące znaczenie w zachowaniu ulgi ma: cel, na jaki zostały przeznaczone środki wycofane z kasy mieszkaniowej, a także zachowanie terminu wydatkowania kwoty wycofanych środków z kasy mieszkaniowej.


W omawianym przypadku wskazane warunki zostały spełnione, bowiem wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej, jak i wydatkowanie poprzez przelanie zgodnie z zawartą umową na konto dewelopera miało miejsce w tym samym roku, tj. w 2005. Rozwiązanie umowy w marcu 2006 r. z deweloperem, a następnie zakup mieszkania na wolnym rynku po otrzymaniu pieniędzy od dewelopera, nie powoduje utraty prawa do ulgi, gdyż jej cel został zrealizowany.


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA