reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów będących dowodami rzeczowymi

Prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów będących dowodami rzeczowymi

W jaki sposób fakturować usługi przechowania pojazdów, to jest: prowadzenia parkingu strzeżonego dla pojazdów będących dowodami rzeczowymi w sprawach prowadzonych przez Policję, Prokuratury, Sądy, które zostały rozpoczęte i zakończone przed 1 maja 2004 r. oraz usługi rozpoczęte przed 1 maja, ale zakończone po tej dacie i usługi rozpoczęte po 1 maja 2004 r.?

Zgodnie z wykładnią dokonaną przez Ministerstwo Finansów wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 z późn.zm.), które wykonane zostały przez podatników przed 1 maja 2004 r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po 30 kwietnia 2004 r., czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.
Na podstawie § 67 ust. 1 pkt 1 lit. k rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 27, poz. 268 z późn.zm.) usługi świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 105 i poz. 125–128 załącznika nr 3 do ustawy oraz usług komunikacji miejskiej, korzystały ze zwolnienia od podatku. Jeżeli więc podatnik wykonał przed 1 maja usługę, która objęta była zwolnieniem, to na fakturze dokumentującej jej wykonanie powinien wykazać tę usługę jako zwolnioną od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W odniesieniu do usług rozpoczętych przed 1 maja 2004 r. i zakończonych po tej dacie, ale przed dniem wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 145, poz. 1541), wobec braku preferencji w opodatkowaniu usług świadczonych pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, usługi te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%.
Usługi rozpoczęte lub zakończone po dniu wejścia w życie cyt. powyżej rozporządzenia, świadczone pomiędzy gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, jednostkami budżetowymi i zakładami budżetowymi, z wyjątkiem usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy o VAT oraz usług komunikacji miejskiej – korzystają ze zwolnienia. Na fakturze dokumentującej ich wykonanie podatnik powinien wykazać te usługi jako zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Pismo Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie z 8 lipca 2004 r. (P-1-443/69/2004)
reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Sztobryn

Rzecznik patentowy, doktor nauk prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama