reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Dofinansowanie z PFRON w 2014 r.

Dofinansowanie z PFRON w 2014 r.

W 2014 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) będzie miał do dyspozycji budżet na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych w wysokości 421 mln zł – tak wynika z projektu ustawy budżetowej na rok 2014.


Budżet PFRON mniejszym niż w roku 2013


Przy rosnącym wzroście zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zmniejszenie budżetu o 421 mln zł rodzi pytanie o miejsce poszukiwania oszczędności na realizację ustawowego celu jakim jest dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Istnieją dwie możliwości. Od przyszłego roku wysokość dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami dla Zakładów pracy chronionej (ZPCh) i pracodawców otwartego rynku pracy zostanie ujednolicona. Nie oznacza to jednak, że dofinansowanie jakie otrzymają  firmy z otwartego rynku pracy będzie zrównane do poziomu kwot przysługujących ZPCh, które obecnie otrzymują większe środki.  Wyrównanie kwot dofinansowań będzie polegać na znacznym obniżeniu kwot przysługujących ZPCh.

Jakie ulgi w PIT może rozliczyć przedsiębiorca

Sprawa wydaje się już przesądzona, gdyż 22 października Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła zmiany w ustawie okołobudżetowej dotyczące zrównania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy i w Zakładach pracy chronionej (ZPCh).


Wysokość dofinansowań  do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami z PFRON obowiązujących od 1 kwietnia 2014 przedstawia poniższa tabelka:

 

 

Stopień niepełnosprawności

Kwota dofinansowania miesięcznie     (bez schorzeń specjalnych)

Kwota dofinansowania miesięcznie (schorzenia specjalne)

Stopień lekki

480,00 zł

1120,00 zł

Stopień umiarkowany

960,00 zł

1600,00 zł

Stopień znaczny

1920,00 zł

2560,00 zł


Zmiany kwot dofinansowań dotkną przede wszystkim ZPCh. Obecnie pracodawca zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami na chronionym rynku pracy otrzymuje odpowiednio: 600 zł za osobę z orzeczeniem w stopniu lekkim, 1500 zł za osobę z orzeczeniem w stopniu umiarkowanym oraz 2700 zł za osobę z orzeczeniem w stopniu znacznym (z zastrzeżeniem, że nie może to być więcej niż 75 proc. kosztów płacy). Od kwietnia 2014 r. trafi do nich odpowiednio o 120 zł, 540 zł oraz 780 zł mniej.

Zapraszamy do dyskusji na forum

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama