Umowy podatkowe z Liberią i Malezją
REKLAMA
Optymalizacja podatkowa a obejście prawa
REKLAMA
Umowa podatkowa z Liberią
Posłowie wyrazili ustawową zgodę na ratyfikację przez prezydenta Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku 7 sierpnia 2013 r. Umowa została przygotowana w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych.
W przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych oraz od towarów i usług, a w odniesieniu do Liberii wszystkich podatków, bez względu na ich rodzaj i nazwę. Umowa zobowiązuje stronę proszoną o pomoc do podjęcia wszelkich działań mających na celu dostarczenie wnioskowanych informacji - o ile jej instytucje i organy nimi dysponują. Wymiana informacji będzie się odbywać jedynie na żądanie. Następnie ustawa o ratyfikacji będzie rozpatrywana w Senacie.
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania
Umowa podatkowa z Malezją
Decyzją Sejmu została także uchwalona ustawa o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej umowy, podpisanej w Kuala Lumpur 8 lipca 2013 r. Przyjęte dziś przepisy dotyczą wyrażenia przez parlament zgody w drodze ustawy na ratyfikację przez prezydenta tych aktów prawa międzynarodowego. Umowa powstała w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych.
W przypadku Polski dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, a jeśli chodzi o Malezję podatku dochodowego oraz dochodowego od ropy naftowej. Umowa m.in.: zmienia zasady opodatkowania dywidend, odsetek oraz innych należności i określa jako podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania - metodę odliczenia proporcjonalnego. Protokół do umowy doprecyzowuje niektóre artykuły i stanowi jej integralną część. Ustawa o ratyfikacji będzie teraz przedmiotem prac Senatu.
Zapraszamy do dyskusji na forum
Najważniejsze zmiany w VAT 2014
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat