REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Otwarty dostęp do zawodu doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych

Otwarty dostęp do zawodów regulowanych / Fot. Fotolia
Otwarty dostęp do zawodów regulowanych / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 10 sierpnia 2014 r. obowiązuje większość przepisów ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (Dz. U. z 2014 r., poz. 768). Ustawa stanowi drugi etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych (m.in. doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych). Na mocy ustawy zmniejszono ograniczenia w dostępie do wykonywania 9 zawodów rynku finansowego oraz 82 zawodów technicznych. Przedstawiamy najistotniejsze zmiany przewidziane w ustawie w odniesieniu do wybranych profesji. Osoby zainteresowane pozostałym zakresem deregulacji, zachęcamy do lektury całej ustawy.

Zawód architekta i inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane

Na podstawie ustawy ułatwiony został dostęp m.in. do zawodu architekta i inżyniera posiadającego uprawnienia budowlane. Ustawa wprowadziła w tym zakresie możliwość uzyskania uprawnień pozwalających na kierowanie robotami budowlanymi bez ograniczeń  przez inżynierów, którzy ukończyli studia I stopnia, na kierunku odpowiednim dla danej specjalności.  O uzyskanie uprawnień pozwalających na kierowanie robotami budowlanymi w ograniczonym zakresie mogą zaś ubiegać się, wskutek zmian wprowadzonych ustawą, także osoby posiadające tytuł zawodowego technika lub mistrza. Według nowych zasad, istnieje ponadto możliwość zwolnienia z egzaminu na uprawnienia budowlane absolwentów studiów wyższych prowadzonych na podstawie określonej w przepisach umowy zawartej przez uczelnię z właściwym samorządem zawodowym. Na podstawie ustawy dokonano także zmian w przepisach regulujących odbywanie praktyk zawodowych przez kandydatów na architektów i inżynierów. W tym zakresie wprowadzono m.in.  instytucję „patrona”, pod opieką którego można odbywać praktykę traktowaną na równi z praktyką zawodową polegającą na uczestnictwie w pracach projektowych sprecyzowanych w ustawie. Ponadto skrócono okresy praktyki zawodowej wymaganej dla uzyskania poszczególnych uprawnień.

REKLAMA

Autopromocja

Doradcy podatkowi

Deregulacja objęła także zawód doradcy podatkowego. W zakresie tej profesji, zniesiono wyłączne zastrzeżenie  na rzecz doradców podatkowych m.in. takich czynności jak: prowadzenie ksiąg rachunkowych i podatkowych oraz innych ewidencji do celów podatkowych. Ustawa wprowadziła również możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Zwolnienie to dotyczy absolwentów studiów, których program powstał w ramach określonej w ustawie umowy zawartej pomiędzy uczelnią a Komisją Egzaminacyjną przeprowadzającą egzamin na doradcę podatkowego. Ponadto znacznemu zmniejszeniu uległy wymagania dotyczące praktyk koniecznych do zdobycia uprawnień  doradcy podatkowego.

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych

Najdalej idące zmiany dotyczą usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na podstawie ustawy zrezygnowano bowiem z wszelkich wymogów w zakresie wykształcenia czy też praktyki, które do tej pory były konieczne dla możliwości świadczenia tego rodzaju usług. W rezultacie, od dnia wejścia w życie ustawy, usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych może się zajmować praktycznie każdy.

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez certyfikatu

Broker ubezpieczeniowy lub reasekuracyjny

W odniesieniu do zawodu brokera ubezpieczeniowego lub reasekuracyjnego ustawa m.in. zniosła obowiązek zdania egzaminu państwowego przez osoby posiadające pięcioletnie doświadczenie zawodowe w zakresie ubezpieczeń oraz pozytywną opinię odpowiednio brokera ubezpieczeniowego lub brokera reasekuracyjnego. Ustawa przewidziała także możliwość uzyskania zwolnienia z egzaminu na brokera, przy spełnieniu określonych w ustawie warunków, przez osoby, które ukończyły studia wyższe uznane przez Komisję Egzaminacyjną dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych za tzw. studia równorzędne.

Deregulacją objęto także zawód aktuariusza. W przypadku tej profesji, na warunkach opisanych w ustawie, wprowadzono możliwość uzyskania tytułu aktuariusza przez osoby, które ukończyły studia wyższe uznane przez Komisję Egzaminacyjną dla Aktuariuszy za równorzędne i złożyły z wynikiem pozytywnym egzaminy przeprowadzone w toku tych studiów.

Biegły rewident

Zmiany wynikające z ustawy dotyczą także zawodu biegłego rewidenta, przy czym wejdą one w życie dopiero z dniem 1 stycznia 2015 r. W przypadku tego zawodu, deregulacja polega m.in. na zliberalizowaniu zasad zatrudniania biegłych rewidentów na umowę cywilnoprawną. Przewidziano także obowiązek zwolnienia z egzaminu zawodowego kandydata na biegłego rewidenta, po złożeniu przez niego stosownego wniosku, w zakresie w jakim kandydat ten zdał egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne. Ponadto, na określonych w ustawie zasadach, umożliwiono wpisanie do rejestru biegłych rewidentów osoby fizycznej, która posiada co najmniej 15-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie rachunkowości, prawa i finansów.

Wybór biegłego rewidenta - jak i kiedy to zrobić

Urbanista

W odniesieniu do zawodu urbanisty najistotniejsza zmiana polega na zlikwidowaniu izby zawodowej urbanistów, a tym samym zniesieniu obowiązku przynależności do samorządu urbanistów. Ponadto zniesiono wymóg odbycia stosownej praktyki zawodowej i złożenia egzaminu celem wykonywania zawodu urbanisty.

Rzeczoznawca samochodowy

Ustawa obniżyła także wymagania potrzebne do wykonywania zawodu rzeczoznawcy samochodowego. Według nowych zasad, prawo do wykonywania tego zawodu będą miały już osoby z wykształceniem średnim oraz z 2-letnią praktyką związaną z motoryzacją.

Pilot samolotowy zawodowy i liniowy

Warto dodać, że zmianie uległ również zakres wymagań dotyczących zawodu pilota samolotowego zawodowego i liniowego. W tym zakresie zniesiono wymóg posiadania określonego wykształcenia dla uzyskania licencji w przypadku obu profesji przy jednoczesnym zachowaniu innych wymogów zmierzających do zapewnienia fachowej wiedzy i umiejętności przedstawicieli tych zawodów.

Podsumowując, ustawa wprowadziła bardzo wiele zmian mających na celu zwiększenie dostępu do zawodów z zakresu rynku finansowego oraz zawodów technicznych, których wykonywanie było dotychczas uzależnione od spełnienia licznych wymogów. Nowe przepisy wprowadzają także rozwiązania, które mają umożliwić uczelniom stworzenie kierunków studiów o bardziej praktycznym profilu, których ukończenie da podstawę do zwolnienia z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego przewidzianego dla wykonywania danego zawodu regulowanego. Zgodnie z zamierzeniem ustawodawcy,  ta część zmian ma przyczynić się do lepszego dopasowania systemu edukacji do potrzeb rynku pracy i podniesienia jakości nauczania.

Zapraszamy do dyskusji na forum

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA