| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Minister Finansów wkrótce wyda rozporządzenie wykonawcze do ustawy o doradztwie podatkowym, które znacząco zmienia dotychczasowy wymiar i zakres odbywania praktyk.

Kandydaci odbywać będą praktykę zawodową tylko u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego. Wyrażenia zgody na praktykę lub jej wyznaczenia dokonywać będzie Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Praktyka będzie odbywana w wymiarze 16 godzin tygodniowo przez okres 6 miesięcy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, na równi z praktyką zawodową traktowane będzie również m.in. zatrudnienie przez okres co najmniej 6 miesięcy w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego na rzecz klienta czy też co najmniej roczne zatrudnienie w m.in. urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, izbie celnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, obecnie praktyka zawodowa kandydata na doradcę podatkowego, zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 1996 r, o doradztwie podatkowym, trwa 2 lata i obejmuje 2-miesięczną praktykę kolejno w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej oraz urzędzie kontroli skarbowej a także 18-miesięczną u doradcy podatkowego lub w spółce takiego doradztwa w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Jednak ustawa o doradztwie podatkowym, a zwłaszcza jej część dotycząca praktyk zawodowych, ulegnie znaczącym zmianom z dniem 10 sierpnia, czyli wejściem w życiu ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. W myśl tejże ustawy, okres praktyki zawodowej ulega skróceniu z 2 lat do 6 miesięcy przy jednoczesnej rezygnacji z praktyk w organach podatkowych i organach kontroli podatkowej. Wydanie nowego rozporządzenia przez Ministra Finansów ma stanowić odpowiedź na zmiany, które zostały dokonane w materii ustawowej.

Projekt rozporządzenia stanowi, że wchodzi ono w życie z dniem 10 sierpnia 2014 r., a więc w dniu wejścia w życie ww. ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych

Grzegorz Grzesik

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »