reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Zmiany dotyczące praktyk zawodowych kandydatów na doradców podatkowych

Minister Finansów wkrótce wyda rozporządzenie wykonawcze do ustawy o doradztwie podatkowym, które znacząco zmienia dotychczasowy wymiar i zakres odbywania praktyk.

Kandydaci odbywać będą praktykę zawodową tylko u doradcy podatkowego lub w spółce doradztwa podatkowego. Wyrażenia zgody na praktykę lub jej wyznaczenia dokonywać będzie Krajowa Rada Doradców Podatkowych. Praktyka będzie odbywana w wymiarze 16 godzin tygodniowo przez okres 6 miesięcy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia, na równi z praktyką zawodową traktowane będzie również m.in. zatrudnienie przez okres co najmniej 6 miesięcy w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do obowiązków kandydata należało stosowanie przepisów prawa podatkowego na rzecz klienta czy też co najmniej roczne zatrudnienie w m.in. urzędzie skarbowym, izbie skarbowej, urzędzie kontroli skarbowej, izbie celnej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, obecnie praktyka zawodowa kandydata na doradcę podatkowego, zgodnie z ustawą z dnia 5 lipca 1996 r, o doradztwie podatkowym, trwa 2 lata i obejmuje 2-miesięczną praktykę kolejno w urzędzie skarbowym, izbie skarbowej oraz urzędzie kontroli skarbowej a także 18-miesięczną u doradcy podatkowego lub w spółce takiego doradztwa w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Deregulacja zawodów księgowych i finansowych w 2014r. - PDF

Jednak ustawa o doradztwie podatkowym, a zwłaszcza jej część dotycząca praktyk zawodowych, ulegnie znaczącym zmianom z dniem 10 sierpnia, czyli wejściem w życiu ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. W myśl tejże ustawy, okres praktyki zawodowej ulega skróceniu z 2 lat do 6 miesięcy przy jednoczesnej rezygnacji z praktyk w organach podatkowych i organach kontroli podatkowej. Wydanie nowego rozporządzenia przez Ministra Finansów ma stanowić odpowiedź na zmiany, które zostały dokonane w materii ustawowej.

Projekt rozporządzenia stanowi, że wchodzi ono w życie z dniem 10 sierpnia 2014 r., a więc w dniu wejścia w życie ww. ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie praktyki zawodowej kandydatów na doradców podatkowych

Grzegorz Grzesik

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama