reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie na początku 2015 r.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie na początku 2015 r.

Ministerstwo pracy chce skrócenia konsultacji w sprawie projektu ustawy o Karcie Dużej Rodziny, aby ustawa jak najszybciej została uchwalona. - Pięknie by było, gdyby weszła w życie od nowego roku (2015)" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Ogólnopolska karta dużej rodziny funkcjonuje od połowy czerwca na mocy rozporządzenia rządu. Mogą się o nią ubiegać rodziny, w których jest trójka lub więcej dzieci - uzyskując kartę mogą korzystać z szeregu ulg i zniżek. W założeniu karta ma przyczynić się do promocji wielodzietnego modelu rodziny, a także zwiększać szanse rozwojowe wychowujących się w nich dzieci.

W środę w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie szef MPiPS uczestniczył w podpisaniu kolejnych umów Karty Dużej Rodziny z przedstawicielami biznesu i placówek kulturalnych. Do programu Karta Dużej Rodziny dołączyło osiem podmiotów oferujących zniżki na muzea, do sklepów, na paliwo, podręczniki szkolne oraz usługi medyczne. Pełną listę partnerów programu można znaleźć na stronie https://rodzina.gov.pl/duza-rodzina/partnerzykdr.

Karta Dużej Rodziny z nowymi zniżkami

Z najnowszych danych MPiPS wynika, że osoby posługujące się Kartą Dużej Rodziny mogą korzystać z oferty blisko 400 podmiotów. Jak dotąd złożono już blisko 510 tys. wniosków o karty, a ponad 332 tys. rodzin odebrało już swoje karty z gmin.

"Cieszę się, że Partnerzy Karty Dużej Rodziny i oferowane przez nich zniżki tworzą coraz bardziej różnorodną ofertę dla dużych rodzin. Dzięki nim projekt Karty Dużej Rodziny staje się jednym z największych programów odpowiedzialności społecznej biznesu w Polsce" – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że od 29 września w konsultacjach jest projekt ustawy o karcie dużej rodziny, który ma uregulować działanie systemu ulg i zniżek dla członków rodzin z przynajmniej trójką dzieci. Szef MPiPS poinformował, że poprosił o skrócenie tego procesu (ze standardowych 31 do 21 dni) żeby ustawa jak najszybciej weszła w życie. "Pięknie by było gdyby weszła w życie od nowego roku" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

W założeniach ustawy jest m.in. rozszerzenie ulg na przejazdy kolejowe dla członków rodzin wielodzietnych. Rodzice z przynajmniej trójką dzieci będą mogli przez całe życie korzystać ze zniżek: 37 proc. przy przejazdach jednorazowych oraz 49 proc. przy zakupie biletów miesięcznych. Ulgi obejmą też dzieci z takich rodzin, jednak będą one mogły korzystać ze zniżek tylko do osiągnięcia pełnoletności lub do ukończenia nauki w szkole wyższej (pod warunkiem, że nie przekroczą wieku 25 lat).

Karta Dużej Rodziny - szybszy zwrot ulgi na dzieci

Po wejściu w życie ustawy do honorowania zniżek będą zobligowane wszystkie spółki kolejowe. Dotychczas ulgi oferuje tylko jeden ogólnopolski przewoźnik kolejowy, a jego udział w projekcie karty dużej rodzin jest jedynie decyzją biznesową.

Ustawa wprowadzi też zniżki przy wydawaniu paszportów członkom rodzin wielodzietnych - paszporty dla dzieci będą tańsze o 75 proc., a dla rodziców o połowę. Duże rodziny mniej zapłacą także za odpisy aktów stanu cywilnego. Na podstawie karty ma być zwolniony z opłat wstęp do parków narodowych.

Korzystanie z Karty Dużej Rodziny nie powoduje powstania przychodu

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Burcan

Ekspert Kredytowy, Partner Zarządzający w Trinity House & Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama