REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r. /fot. Fotolia
Ustawa o Karcie Dużej Rodziny od 2015 r. /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny poparły wszystkie kluby i koła poselskie. Dzięki rozwiązaniom zawartym w ustawie członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych. Ustawa o Karcie Dużej Rodziny ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Karta funkcjonuje od maja 2014 r. na mocy rządowego programu; umocowanie ustawowe zapewnić ma stabilność zaproponowanych w niej rozwiązań. Rząd chce, by ustawa weszła w życie od początku 2015 r., stąd szybkie procedowanie. We wtorek projekt przyjął rząd, w piątek odbyło się jego pierwsze czytanie w Sejmie, na następnym posiedzeniu planowane jest głosowanie.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z projektem członkowie rodzin wielodzietnych, niezależnie od dochodu, dzięki Karcie, będą mieć zniżki na przejazdy koleją, opłaty paszportowe i wstęp do niektórych muzeów czy obiektów sportowych.

Przedstawiając projekt, wiceminister pracy i polityki społecznej Małgorzata Marcińska mówiła, że rząd chce promować rodziny wielodzietne, pokazać, iż taki model rodzicielstwa ma głęboki sens, a duża rodzina to nie patologia. „Podejmowane działania mają na celu umacnianie i wspieranie rodziny wielodzietnej oraz zwiększenie szans rozwojowych i życiowych dzieci i młodzieży z tych rodzin” - podkreśliła.

Marcińska podała, że w program KDR zaangażowanych jest już 350 instytucji i firm, które oferują ulgi w ponad tysiącu podmiotów handlowych, kulturalnych, sportowych. Ich wykaz znajduje się na stronie www.rodzina.gov.pl.

Karta Dużej Rodziny bez aptek

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do tej pory – jak mówiła wiceminister – złożono wnioski o wydanie ok. 643 tys. KDR, z czego odebrano już blisko pół miliona. "Przyjmuje się, że w programie do końca 2016 r. będzie 627 tys. rodzin i wydanych zostanie 3 mln 400 tys. kart" - poinformowała.

Wszystkie kluby i koła poselskie podczas debaty opowiedziały się za dalszymi, szybkimi pracami nad projektem, by zmiany mogły wejść w życie od początku roku.

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Magdalena Kochan (PO) wyraziła zadowolenie, że o Kartę będą mogli występować również rodzice zastępczy i prowadzący rodzinne domy dziecka, a także legalnie przebywający w Polsce cudzoziemcy. „Kreowanie pozytywnego wizerunku wielodzietności, umacnianie takiej rodziny, to nie tylko zwiększanie szans wychowujących się tam dzieci, to szanse na sukces całej tej rodziny i Polski. Dzieci są nam niezbędne i bardzo, bardzo oczekiwanie” - podkreśliła.

O tym, że środki przeznaczone na realizację ustawy są zbyt niskie, mówił Stanisław Szwed (PiS). Wskazał, że w 2015 r. jest na to zaledwie 72,5 mln zł. „To jest tak naprawdę koszt jednego pociągu Pendolino” - dodał.

Karta Dużej Rodziny - szybszy zwrot ulgi na dzieci

Jego zdaniem aby miała realny wpływ na wsparcie dla rodzin, muszą być na to zagwarantowane zdecydowanie większe środki z budżetu państwa. Dodał, że musi być też o wiele większa oferta zniżek.

Piotr Walkowski z PSL podkreślał konieczność szybkiego procedowania projektu, by KDR faktycznie weszła w życie od nowego roku. Przypomniał, że rozwiązania dotyczące ulg dla dużych rodzin są inicjatywą oddolną, samorządową i zyskały akceptację rządu.

Poparcie dla ustawy zadeklarowało też SLD. Jak mówiła przedstawicielka klubu Anna Bańkowska, Karta ma dwa cele: ułatwienie życia rodzinom wielodzietnym i zmianę społecznej opinii na ich temat. „Stygmatyzowane były rodziny wielodzietne, uważane że rodziny patologiczne. Uważano, że dzieci w tych rodzinach rodzą się z przypadku a nie z chęci. Mamy szanse tą ustawą zmieniać mentalność” - powiedziała.

Dodała, że jeśli rząd poważnie podchodzi do Karty, to po uchwaleniu ustawy musi zrobić spotkania z przedstawicielami samorządów i zachęcać ich do poszukiwania kolejnych sponsorów Karty. „W przeciwnym wypadku będziemy mieć Kartę i narzekanie na to, że to jest kolejna iluzoryczna zapowiedź, a nie formalna pomoc” - podkreśliła.

System ulg i zniżek dla rodzin w ramach Karty Dużej Rodziny

Za projektem było TR, choć posłanka tego ugrupowania Zofia Popiołek nie była też przekonana, czy dzięki Karcie zacznie się w Polsce rodzić więcej dzieci.

Odnosząc się do słów Bańkowskiej o stygmatyzowaniu rodzin wielodzietnych, powiedziała, że taki jest stan faktyczny. „Ludzie, którzy mają najwięcej dzieci, są to rodziny niewydolne wychowawczo. Trzeba odwrócić ten kierunek, żeby dzieci rodziły się tam, gdzie rodzice są odpowiedzialni” - zaznaczyła.

Te słowa wzbudziły opór posłów. „To absolutnie nieprawda i z tym trzeba skończyć” - mówiła posłanka PiS Elżbieta Rafalska.

Projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach: polityki społecznej i rodziny oraz samorządu i polityki regionalnej.

Zgodnie z propozycją rządu, Karta i płynące z niej uprawnienia, tak jak obecnie, mają przysługiwać rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci w wieku do 18 lub do 25 lat - jeśli się uczą. W przypadku dziecka niepełnosprawnego (musi mieć orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności) nie ma granicy wieku. Karta przysługiwać będzie samotnemu rodzicowi, rodzicom, małżonkowi rodzica.

Dzięki niej osoby z rodzin wielodzietnych otrzymają m.in. zniżki na przejazdy kolejowe - 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne; zniżki w opłatach paszportowych - 75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. dla rodziców i małżonków rodziców; darmowe wstępy do parków narodowych.

Karta uprawnia - i po wprowadzenia ustawy dalej będzie uprawniać - do zniżek nie tylko w instytucjach publicznych, ale też oferowanych przez przedsiębiorców, którzy mają umowy z ministrem pracy lub wójtami (zawierane maksymalnie na 2 lata). Podmioty, które przyznają zniżki, będą miały prawo posługiwać się w materiałach reklamowych oraz informacyjnych znakiem "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".

Z danych GUS wynika, że rodziny wielodzietne w Polsce to 3,4 mln osób.(PAP)

bos/

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA