| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych

Nowelizacja Kodeksu Spółek Handlowych

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych dotycząca modernizacji spółki z o.o., czerpiąc z doświadczeń ustawodawstw państw Unii Europejskiej, wprowadza szereg nowości nieznanych do tej pory ustawodawstwu polskiemu.

W zakresie proponowanych zmian na uwagę zasługują w szczególności: obniżenie minimalnego kapitału zakładowego spółki z o.o. do 1 zł, wprowadzenie podtypu spółki z o.o., przewidującego dopuszczalność tworzenia udziałów bez oznaczonej w umowie spółki wartości nominalnej (udziały beznominałowe) oraz  wprowadzenie „testu wypłacalności” spółki jako przesłanki wypłaty dywidendy lub innych świadczeń na rzecz wspólników.

Jedno okienko rozliczeniowe w sprawach podatkowych i celnych

Nowy instrument ochrony wierzycieli, jakim ma być test wypłacalności, ma polegać na tym, że każda wypłata na rzecz wspólników pod tytułem korporacyjnym wymagać będzie złożenia przez zarząd oświadczenia, że spełnienie świadczenia przez spółkę nie doprowadzi do utraty przez nią zdolności do wykonywania zobowiązań, w toku zwykłej działalności, na przestrzeni jednego roku. W konsekwencji czego spółka tylko wtedy będzie mogła wypłacić dywidendę (bądź spełnić inne świadczenie ze stosunku korporacyjnego) na rzecz wspólników, gdy zarząd wystawi oświadczenie o wypłacalności stwierdzające, że po dokonaniu wypłaty spółka nie utraci w ciągu następnego roku zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań.

Projekt nowelizacji KSH przewiduje, że uchwała zarządu zawierająca opinię o dopuszczalności wypłat na rzecz wspólników składana będzie do KRS, a sam test wypłacalności ma dotyczyć obu podtypów spółki z o.o. - nominałowego i beznominałowego.

Będą ułatwienia w polubownych metodach rozwiązywania sporów (mediacji)

W środowisku prawniczym proponowane zmiany spotkały się z negatywnym przyjęciem. Liczne grono praktyków krytycznie odniosło się do instytucji testu wypłacalności argumentując, iż test wypłacalności będzie narzędziem bezużytecznym, w szczególności, iż ustawa nie przewiduje dodatkowych sankcji dla członków zarządu za złożenie oświadczenia o wypłacalności w sytuacji, gdy nie jest ono zgodne ze stanem rzeczywistym. W tym aspekcie zaprezentowane przez ustawodawcę rozwiązania już na pierwszy rzut oka zawierają szereg ułomności. Wskazać należy również, iż ewidentną słabością testu wypłacalności jest to, że dotyczy on wypłat dokonywanych przez spółkę na rzecz wspólników, a pomijane są liczne sposoby optymalizacji podatkowej, które umożliwiają wspólnikom wyprowadzanie środków finansowych ze spółki. Na dzień dzisiejszy projektowana zmiana nie wydaje się, żeby przyniosła większe zabezpieczenie dla wierzycieli, a może się okazać, iż będzie kolejną sformalizowaną procedurą, utrudniającą życie przedsiębiorcom.

Autor: Wojciech Rzeźnik - aplikant radcowski/Starszy prawnik w kancelarii prawnej Madejczyk

www.zpp.net.pl

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »