reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Jedno okienko rozliczeniowe w sprawach podatkowych i celnych

Jedno okienko rozliczeniowe w sprawach podatkowych i celnych

Od 1 kwietnia br., w wyniku wchodzącej w życie w tym dniu nowelizacji ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych, zostało wprowadzone tzw. "jednego okienka rozliczeniowe” w sprawach podatkowych i celnych.

Wprowadzenie „jednego okienka rozliczeniowego” w sprawach podatkowych i celnych to jedna ze zmian zawartych we wchodzącej dziś w życie nowelizacji ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw. Oznacza to, że dyrektor tylko jednej z 16 izb celnych będzie rozliczał np. należności celne. Szefowi tylko jednej izby będzie też powierzone wykonywanie zadań wierzyciela.

USTAWA  z dnia 15 stycznia 2015 r.  o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa ma również usprawnić kontrole prowadzone przez Służbę Celną. Upraszcza m.in. audyt przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie lub świadectwo na obrót towarami z zagranicą. Jednocześnie celnicy na przejściach granicznych oraz w oddziałach celnych na terenie kraju będą mogli wykonywać niektóre proste zadania kontrolne przypisane organom podległym ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi. Ma to skrócić procedury kontrolne przy przekraczaniu granicy.

Izba skarbowa i podległe jej urzędy skarbowe jedną jednostką budżetową

W ustawie znalazły się też rozwiązania, które mają pomóc zapobiegać nieprawidłowościom w Służbie Celnej. Np. funkcjonariusze pełniący służbę na przejściach granicznych będą podlegać takim samym badaniom psychofizycznym jak ci w wydziałach zwalczania przestępczości. Aby zapobiegać niewłaściwym praktykom, ustawa wprowadza też zakaz korzystania m.in. z prywatnych telefonów, tabletów i laptopów, które nie zostały zgłoszone przed każdym rozpoczęciem służby, przez celników służących na przejściach granicznych i w komórkach zwalczania przestępczości.

Nowe przepisy przewidują też, że podobnie jak pozostałe służby mundurowe, celnicy przebywający na zwolnieniu lekarskim będą otrzymywać 80 proc. uposażenia, a jedynie w określonych przypadkach zachowają prawo do pełnego wynagrodzenia.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

W zakresie dotyczącym administracji podatkowej nowelizacja przewiduje przeniesienie z urzędów do izb skarbowych zadań pomocniczych, takich jak obsługa finansowa i kadrowa urzędu, oraz skierowanie części z osób wykonujących dotąd te zadania do bezpośredniej obsługi podatników.

Sejm VII kadencji przyjął nowelizację 15 stycznia 2015 r. Prezydent podpisał ją 5 lutego 2015 r.

Ustawa wchodzi w życie 1 kwietnia 2015 r.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Warzecha – Ważydrąg

Ekspert podatkowy, księgowa, właścicielka Biura Rachunkowego EVA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama