REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Subskrybuj nas na Youtube
Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” / Fotolia
Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” / Fotolia
/
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” są bez wątpienia rewolucyjne. Najważniejsze z nich to możliwość zakupu nieruchomości na rynku wtórnym i dodatkowe korzyści dla rodzin wielodzietnych. Nowe zasady mogą obowiązywać już od 1 sierpnia br.

(Nie)tylko rynek pierwotny 

W czwartek Sejm  niemal jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Reguluje ona zasady programu „MdM”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. Wprowadzone zmiany to wynik kompromisu pomiędzy propozycjami rządu, a sugestiami zgłaszanymi przez posłów podczas prac w komisjach.  

REKLAMA

Program „MdM” został uruchomiony w styczniu 2014 r. i od początku był dedykowany wyłącznie kupującym nowe mieszkania lub domy. Tymczasem na mocy nowych przepisów transakcje mogą być dokonywane także na rynku wtórnym.

Bezpłatna pomoc prawna także dla ludzi młodych

Nowelizacja umożliwia też dofinansowanie w przypadku zakupu mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Rozwiązanie to pozwoli na objęcie programem zaadaptowanych strychów czy kamienic.

Nowe regulacje przewidują także zwiększenie udziału w programie osób, które w nabyciu mieszkania chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Większe mieszkania i wyższe dopłaty

Dotychczas poważnym ograniczeniem dla młodych ludzi były wyznaczone w ustawie limity dotyczące dopuszczalnej powierzchni nieruchomości

REKLAMA

- Według obowiązujących zasad MdM, dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw., natomiast samo mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw. – mówi  Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej PB Start. –  Regulacje te spowodowały, że większość inwestorów skoncentrowała się na budowie mniejszych lokali. W efekcie większe rodziny mają ograniczone możliwości wyboru wymarzonego „M” – ocenia.

W myśl nowelizacji, limity te nie będą dotyczyły rodzin wielodzietnych. Nowe przepisy przewidują bowiem zwiększenie do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Te rodziny otrzymają także wyższe dofinansowanie  w wysokości 30 proc. wkładu własnego (zamiast 15 proc.).

Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF

Na większe korzyści mogą także liczyć rodziny z dwójką dzieci. Otrzymają one 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc.

MdM – dla wszystkich?

Nowelizacja w znaczny sposób rozszerza także krąg potencjalnych beneficjentów programu. Zrezygnowano bowiem z tzw. warunku pierwszego mieszkania. Dopuszczalne będzie skorzystanie z programu jeżeli rodzina z co najmniej trójką dzieci będzie chciała polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. W tym przypadku nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat).

Nowelizacja umożliwia też udział w programie osób bez zdolności kredytowej. Do tej pory, jeśli nabywca – mimo dofinansowania wkładu własnego – nie miał zdolności kredytowej, to do umowy kredytu razem z nim mogła przystąpić najbliższa rodzina, np. rodzice, rodzeństwo, ojczym, macocha lub teściowie. W myśl nowych przepisów kredytobiorców będą mogły wesprzeć dowolne osoby.

Karta Dużej Rodziny - zwolnienie z opłat za wywóz śmieci

Nowelizacja wstrząśnie rynkiem nieruchomości?

REKLAMA

W ocenie posłów zmiany spowodują, że z programu będzie mogło skorzystać więcej młodych osób, w tym rodzin wielodzietnych. Objęcie dopłatami transakcji na rynku wtórnym niewątpliwie poszerzy ofertę lokali dostępnych w MdM i może zwiększyć popyt na mieszkania używane. O ile dla nabywców mieszkań zmiany będą bardzo korzystne, to dla pozostałych uczestników rynku nieruchomości ich ocena nie jest już taka jednoznaczna. 

- Zaproponowane przez Sejm zmiany w programie MdM są bez wątpienia rewolucyjne przyznaje Marek Szmolke z firmy deweloperskiej PB Start. – Jednak z ich oceną należy zaczekać do uchwalenia ustawy. Ważne zmiany mogą być wprowadzone także na dalszym etapie prac legislacyjnych – radzi.

W dalszej kolejności nowelizacją zajmie się Senat. Biorąc pod uwagę terminarz posiedzeń obu izb parlamentu oraz wymagany 14 dniowy vacatio legis, nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać 1 sierpnia br.

Autor: Patrycja Grzybowska

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

REKLAMA

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA

Zwierzęta w firmie a koszty uzyskania przychodu. Jak argumentować przed urzędem skarbowym? Interpretacje fiskusa: pies, akwarium i inne przypadki

Czy pies w firmie może być kosztem uzyskania przychodu? A akwarium – elementem budującym wizerunek? Coraz więcej przedsiębiorców zadaje sobie te pytania, zwłaszcza w czasach, gdy granica między przestrzenią zawodową a prywatną bywa płynna. Praktyka i interpretacje podatkowe pokazują, że... to zależy.

Czy będzie likwidacja JPK VAT? Prof. Modzelewski: nieoficjalnie mówi się o redukcji obowiązków

Od samego początku (można sprawdzić) byłem krytykiem wprowadzenia powszechnych „jotpeków”, czyli zmuszania ogółu podatników do systematycznego wysyłania urzędom skarbowym ich ewidencji podatkowych. Po co zaśmiecać archiwa tych organów bilionami zbędnych informacji, do których nigdy nie sięgnie i nie można ich racjonalnie zinterpretować?

REKLAMA