(Nie)tylko rynek pierwotny
W czwartek Sejm niemal jednogłośnie uchwalił nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Reguluje ona zasady programu „MdM”, w ramach którego można otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do kredytu mieszkaniowego. Wprowadzone zmiany to wynik kompromisu pomiędzy propozycjami rządu, a sugestiami zgłaszanymi przez posłów podczas prac w komisjach.
Program „MdM” został uruchomiony w styczniu 2014 r. i od początku był dedykowany wyłącznie kupującym nowe mieszkania lub domy. Tymczasem na mocy nowych przepisów transakcje mogą być dokonywane także na rynku wtórnym.
reklama
reklama
Bezpłatna pomoc prawna także dla ludzi młodych
Nowelizacja umożliwia też dofinansowanie w przypadku zakupu mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy. Rozwiązanie to pozwoli na objęcie programem zaadaptowanych strychów czy kamienic.
Nowe regulacje przewidują także zwiększenie udziału w programie osób, które w nabyciu mieszkania chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych.
Większe mieszkania i wyższe dopłaty
Dotychczas poważnym ograniczeniem dla młodych ludzi były wyznaczone w ustawie limity dotyczące dopuszczalnej powierzchni nieruchomości.
- Według obowiązujących zasad MdM, dopłatą może być objęte maksymalnie 50 m kw., natomiast samo mieszkanie nie może być większe niż 75 m kw. – mówi Marek Szmolke, prezes firmy deweloperskiej PB Start. – Regulacje te spowodowały, że większość inwestorów skoncentrowała się na budowie mniejszych lokali. W efekcie większe rodziny mają ograniczone możliwości wyboru wymarzonego „M” – ocenia.
W myśl nowelizacji, limity te nie będą dotyczyły rodzin wielodzietnych. Nowe przepisy przewidują bowiem zwiększenie do 65 m kw. powierzchni mieszkaniowej, od której będzie liczona dopłata do wkładu własnego dla rodzin wychowujących co najmniej trójkę dzieci. Te rodziny otrzymają także wyższe dofinansowanie w wysokości 30 proc. wkładu własnego (zamiast 15 proc.).
Polecamy poradnik: Karta Dużej Rodziny - PDF
Na większe korzyści mogą także liczyć rodziny z dwójką dzieci. Otrzymają one 20 proc. zamiast dotychczasowych 15 proc.
MdM – dla wszystkich?
Nowelizacja w znaczny sposób rozszerza także krąg potencjalnych beneficjentów programu. Zrezygnowano bowiem z tzw. warunku pierwszego mieszkania. Dopuszczalne będzie skorzystanie z programu jeżeli rodzina z co najmniej trójką dzieci będzie chciała polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. W tym przypadku nie będzie obowiązywał limit wieku (35 lat).