Co zmieniło się w programie Mieszkanie dla Młodych?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Mieszkanie dla Młodych, program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, obowiązuje od stycznia 2014 roku. Teraz doczekał się nowelizacji, która przynosi duże zmiany. Najważniejsze to zwiększenie pomocy dla rodzin wielodzietnych, rozszerzenie programu o rynek wtórny oraz mieszkania budowane przez spółdzielnie, a także zwiększenie możliwości uzyskania wsparcia dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Zmiany obowiązują od 1 września.
Większe dofinansowanie
Na zmianach w programie MdM skorzystają przede wszystkim rodziny wielodzietne. Osoby wychowujące, co najmniej troje dzieci będą mogły otrzymać dofinansowanie wkładu własnego do 65 metrów kwadratowych powierzchni mieszkaniowej, a nie, jak dotychczas, tylko do 50 metrów kwadratowych. Zwiększy to wysokość dofinansowania o 30 proc. Ponadto, zgodnie z projektem, osoby i rodziny z dwójką dzieci będą mogły otrzymać wyższe dofinansowanie wkładu własnego. Zamiast obecnych 15 proc., otrzymają 20-procentowe dofinansowanie. Dla rodzin z trojgiem dzieci i więcej dofinansowanie wyniesie 30 proc., nie, jak dotychczas – 15 proc.
Polecamy produkt: Branża budowlana – aktualne problemy z rozliczaniem VAT (PDF)
Bez limitu wieku
Dodatkowo projekt zakłada rezygnację z warunku „pierwszego mieszkania” i limitu wieku w przypadku rodzin i osób wychowujących, co najmniej troje dzieci w dniu składania wniosku. Oznacza to, że z programu będą mogły skorzystać osoby i rodziny z trojgiem dzieci (lub większą ich liczbą), które mają mieszkanie, ale chcą kupić większy lokal i w ten sposób poprawić swoje warunki bytowe. Przed zmianami, z programu MdM mogły skorzystać wyłącznie osoby, które nie ukończyły 35 roku życia oraz takie, które kupowały swoje pierwsze mieszkanie.
Także rynek wtórny
Dużą zmianą jest objęcie dofinansowaniem mieszkań z rynku wtórnego. Do tej pory program MdM obowiązywał tylko na nowe mieszkania. Nowelizacja zakłada też dofinansowanie wkładu własnego do nabycia mieszkania, które powstało w wyniku przebudowy lub adaptacji, a nie tylko budowy, a także do mieszkań oferowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe. – Po wejściu w życie nowelizacji zwiększy się udział w programie osób, które chcą skorzystać z pośrednictwa spółdzielni mieszkaniowych w nabyciu mieszkania. Z możliwości dofinansowania wkładu własnego będą mogli skorzystać członkowie spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania. Obecne przepisy umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego nabywcom, którzy kupują od spółdzielni mieszkania powstające na zasadach deweloperskich oraz mieszkania budowane na rzecz członków spółdzielni, których budowa została już zakończona i rozliczona – informuje na swojej stronie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.
Nieodpłatne udostępnienie mieszkania służbowego pracownikom – skutki w PIT
Brak zdolności kredytowej
Nowelizacja przynosi też zmiany dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej. Dotychczas, jeśli osoba kupująca mieszkanie, pomimo dofinansowania wkładu własnego, nie miała zdolności kredytowej, mogła wesprzeć się wyłącznie najbliższą rodziną: rodzicami, rodzeństwem, ojczymem, macochą, teściami. Dzięki nowelizacji do umowy kredytu razem z nabywcą mogą przystąpić dowolne osoby.
Zmiany mają spowodować, że program MdM zacznie cieszyć się większą popularnością. Do tej pory Bank Gospodarstwa Krajowego przyznał dofinansowanie na zakup 26 943 mieszkań i domów jednorodzinnych, gdzie wysokość dofinansowania wkładu własnego sięgnęła ponad 624 mln zł. Banki zawarły 24 961 umów kredytowych. Z programu najczęściej korzystały osoby bezdzietne, stanowiąc prawie 77 proc. beneficjentów, a 20 proc. to osoby/małżeństwa mające jedno dziecko.
Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat