REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od jakiej daty zgłosić do ubezpieczeń pracownika zatrudnionego po wznowieniu działalności gospodarczej

Marek Maliński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od dwóch lat prowadzę działalność gospodarczą. We wrześniu złożyłem w gminie informację o zawieszeniu tej działalności, a od 1 października 2008 r. jestem zwolniony z opłacania składek na ZUS. Na początku marca 2009 r. chcę zgłosić w gminie wznowienie działalności. Od kiedy muszę płacić składki na ZUS za siebie, czy dopiero od kwietnia? Jeżeli jednocześnie ze wznowieniem działalności gospodarczej, jeszcze w marcu zatrudnię pracownika, to czy do ubezpieczeń powinienem zgłosić go od 1 kwietnia 2009 r.?

RADA

Autopromocja

Składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za siebie będzie Pan opłacał od kwietnia 2009 r. Natomiast pracownika ma Pan obowiązek zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego od dnia zatrudnienia, czyli jeszcze w marcu 2009 r. Również składki za pracownika ma Pan obowiązek opłacać od marca 2009 r.

UZASADNIENIE

Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej w zakresie ubezpieczeń społecznych jest skuteczne od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przedsiębiorca zgłosił w gminie zawieszenie działalności gospodarczej. Zawieszenie działalności trwa do ostatniego dnia miesiąca, w którym przedsiębiorca zgłosił w gminie wznowienie działalności gospodarczej (art. 36a ust. 2 ustawy systemowej). Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, wypadkowemu i ewentualnie dobrowolnemu chorobowemu podlegają od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do dnia zaprzestania wykonywania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej (art. 13 pkt 4 ustawy systemowej).

W Dzienniku Ustaw z 2009 r. nr 18, poz. 97 została opublikowana ustawa z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Od 31 marca 2009 r. zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ma Pan obowiązek opłacać za siebie składki od kwietnia 2009 r., mimo że działalność wznowił Pan już w marcu 2009 r. Inaczej jest z zatrudnionymi pracownikami. Po wznowieniu działalności może Pan zatrudnić osoby np. na podstawie umowy o pracę. Jednak do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego ma Pan obowiązek zgłosić je od dnia nawiązania stosunku pracy (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej).

Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu tak samo jak pracownicy podlegają osoby wykonujące pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, od dnia oznaczonego w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tej umowy.

Na obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego zatrudnionych osób nie ma wpływu to, że płatnik składek nie podlega ubezpieczeniom. Mimo że Pan nie podlega ubezpieczeniom do 31 marca 2009 r., czyli również w okresie, kiedy zamierza Pan zatrudnić pracownika, ma Pan obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczeń od dnia rozpoczęcia pracy.

WAŻNE!

Zwolnienie z opłacania składek w okresie zawieszenia działalności dotyczy wyłącznie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przepisy o zawieszeniu działalności nie dotyczą obowiązku zgłoszenia do ubezpieczeń zatrudnionych osób, np. pracowników czy zleceniobiorców.

PRZYKŁAD

Marian N. zawiesił działalność gospodarczą od 15 października 2008 r. Dlatego od 1 listopada 2008 r. nie podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu i nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne z działalności. Wznowienie działalności gospodarczej zgłosił w gminie 12 stycznia 2009 r. Dlatego składki z działalności będzie miał obowiązek opłacać na nowo od 1 lutego 2009 r. Jednocześnie ze zgłoszeniem wznowienia działalności od 15 stycznia 2009 r. pan Marian zatrudnił dwóch pracowników na podstawie umowy zlecenia. Zleceniobiorcy wykonują pracę od 15 stycznia 2009 r. Mimo że pan Marian obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu z działalności zaczął podlegać dopiero od 1 lutego 2009 r., za styczeń opłacił składki za zleceniobiorców.

Przypominamy, że działalność mogą zawiesić:

• osoby prowadzące pozarolniczą działalność (w tym w formie spółki cywilnej) na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych oraz

wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz wspólnicy spółek jawnych, komandytowych lub partnerskich, którzy nie zatrudniają pracowników.

• art. 13 pkt 1 i pkt 4 oraz art. 36a ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• ustawa z 10 lipca 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU nr 141, poz. 888),

• art. 22 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (DzU z 2009 r. nr 18, poz. 97).

Marek Maliński

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA