REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Składki a umowa o dzieło zawarta z osobą trzecią

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek płatnika składek na ubezpieczenia społeczne spoczywa na podmiocie, na rzecz którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona.

Sąd Najwyższy wydał 2 września 2009 r. uchwałę, w której stwierdził, na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2007 r. , Nr 4, poz. 74 ze zm.), że pracodawca, którego pracownik wykonuje na jego rzecz pracę w ramach umowy o dzieło zawartej z osobą trzecią, jest płatnikiem składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe z tytułu tej umowy (sygn. akt II UZP 6/09).

REKLAMA

Autopromocja

W podniesionej sprawie zainteresowany pracownik, zatrudniony na umowę o pracę w Stoczni Gdańskiej wykonywał w wyznaczonym okresie pracę w ramach umowy o dzieło na rzecz innej spółki, będącej jednocześnie podwykonawcą prac na rzecz Stoczni. W związku z opisanym stanem faktycznym powstały wątpliwości odnoszące się do tego, który z podmiotów, i czy w ogóle, zobowiązany jest do płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe na rzecz pracownika. Organ rentowy uznał, że taki obowiązek istnieje i wynika z tytułu zatrudnienia w spółce-podwykonawcy. Odmienny pogląd przyjął Sąd I instancji, który stwierdził, że spółka odwołująca się od postanowienia organu rentowego nie wypłacała pracownikowi wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, tylko z tytułu umowy o dzieło, a tym samym zgodnie z art. 8 ust. 2a u.s.u.s. zainteresowany nie mógł być uznany za pracownika spółki odwołującej się. Biorąc pod uwagę fakt, że umowy o dzieło nie są co do zasady podstawą do objęcia ubezpieczeniami społecznymi, Sąd uznał postanowienie organu rentowego za bezzasadne.

Rozpoznając apelację, Sąd Apelacyjny uznał, odmiennie niż Sąd I instancji, że zainteresowany pracownik w ramach zawartej ze spółką-podwykonawcą umowy o dzieło wykonywał w istocie pracę na rzecz swojego pierwotnego pracodawcy, czyli Stoczni Gdańskiej. W ocenie Sądu, czynnikiem decydującym o tym, na rzecz którego podmiotu praca była de facto wykonywana powinien świadczyć jej efekt finalny, czyli która ze spółek odniesie korzyści z wykonania umowy. W tym przypadku Sąd uznał zatem, że na podstawie art. 8 ust. 2a u.s.u.s za pracownika należy uznać również tę osobę, która w ramach umowy o dzieło wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Zdaniem Sądu Apelacyjnego, taka sytuacja rodzi obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, nie rozwiewa jednak wątpliwości dotyczących wyboru podmiotu, na którym taki obowiązek ciąży.

SN, na podstawie przepisów u.s.u.s.,  uznał, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, spoczywa w tym przypadku na pracodawcy. Argumentując powyższe stwierdzenie SN uznał, że obowiązki płatnika powinny obciążać podmiot, na rzecz którego praca w ramach umowy cywilnoprawnej jest faktycznie świadczona. Sąd wskazał, że z przepisów u.s.u.s. wynika, że płatnikiem jest właśnie pracodawca, a przychód z tytułu umowy cywilnoprawnej jedynie „uwzględnia się” w podstawie wymiaru składek z tytułu stosunku pracy. Omawiana uchwała SN ma istotne znaczenie praktyczne, bowiem rozwiewa wątpliwości dotyczące określenia płatnika składek, które mogą zrodzić się w sytuacji jednoczesnego świadczenia pracy na podstawie umowy o pracę oraz na podstawie innej umowy.

Maciej Szulikowski

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA