Zgłoszenie do ubezpieczeń dziecka przedsiębiorcy
REKLAMA
Zaangażowanie członka rodziny do pomocy przy prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej nie oznacza automatycznie, że jest on traktowany do celów ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca. Osobą współpracującą przy prowadzeniu działalności jest tylko taki członek rodziny, który prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z osobą prowadzącą tę działalność (art. 8 ust. 11 ustawy systemowej).
REKLAMA
Skoro syn mieszka oddzielnie, to nie można go uznać za osobę współpracującą przy prowadzeniu pozarolniczej działalności. Jeśli został zatrudniony na podstawie umowy o pracę, podlega ubezpieczeniom na ogólnych zasadach dotyczących pracowników. Oznacza to obowiązek opłacania za niego składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne.
Za syna powinna być również opłacana składka na Fundusz Pracy. Składka ta jest bowiem należna za pracownika, który zarabia nie mniej niż kwota minimalnego wynagrodzenia - a jest to minimalna kwota dla osoby pracującej, tak jak syn Czytelnika, na cały etat.
Jedyna odrębność w zasadach opłacania składek za syna dotyczy składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Obowiązek opłacania składek na ten fundusz mają m.in. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie Polski za osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, w tym pracowników. Jednak obowiązek opłacania tej składki nie dotyczy krewnych przedsiębiorcy - jego małżonka, dzieci własnych, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma oraz osób przysposabiających, a także rodzeństwa, wnuków, zięciów i synowych, bratowych, szwagierek i szwagrów oraz osób wykonujących pracę zarobkową w gospodarstwie domowym (art. 10 ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych). Zatem, mimo że syn Czytelnika podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, nie należy opłacać za niego składki na FGŚP.
Małgorzata Kozłowska
Podstawa prawna:
• art. 8 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn.zm.),
• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn.zm.),
• art. 9 i 10 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. Nr 158, poz. 1121 z późn.zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat