REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na czym polega ulga na start? Kto ma prawo do ulgi?

Na czym polega ulga na start? Kto ma prawo do ulgi?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ulga na start to specjalna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy decydują się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Dzięki niej można przez pewien czas prowadzić firmę bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. W poniższym artykule przybliżymy, na czym dokładnie polega ta ulga, kto może z niej skorzystać oraz jakie są związane z nią obowiązki i korzyści.
rozwiń >

Na czym polega ulga na start?

Ulga na start przeznaczona jest dla przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy zakładają działalność gospodarczą lub decydują się na jej ponowne rozpoczęcie po 5 latach od zawieszenia lub zamknięcia poprzedniej działalności.

Autopromocja

Głównym celem tej ulgi jest wsparcie nowych przedsiębiorców w początkowej fazie prowadzenia biznesu. Ulga zwalnia przedsiębiorcę przez sześć pełnych miesięcy od rozpoczęcia działalności z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy. Jednakże nie obejmuje ona ubezpieczenia zdrowotnego.

Kto ma prawo do ulgi na start?

Z ulgi na start mogą skorzystać przedsiębiorcy, którzy:

  • są osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność jednoosobową lub będącymi wspólnikami spółek cywilnych;
  • podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie, ale po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia;
  • nie prowadzą działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie prowadzonej działalności.

Dodatkowo, osoby prowadzące gospodarstwo rolne mogą również skorzystać z ulgi na start pod pewnymi warunkami, takimi jak podleganie ubezpieczeniu w KRUS przez co najmniej 3 lata czy prowadzenie gospodarstwa o określonej wielkości.

Jak zgłosić ulgę na start do ZUS?

Aby skorzystać z ulgi na start, przedsiębiorca musi zgłosić się w ZUS do ubezpieczenia zdrowotnego w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności. Zgłoszenie można dokonać podczas rejestracji firmy w CEIDG lub przekazać do ZUS w formie papierowej, za pomocą Programu Płatnik lub aplikacji ePłatnik na Platformie Usług Elektronicznych (PUE).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile wynosi składka ZUS przy uldze na start?

Korzystając z ulgi na start, przedsiębiorca opłaca wyłącznie składkę zdrowotną. Wysokość tej składki zależy od formy opodatkowania oraz dochodów przedsiębiorcy.

W przypadku opodatkowania w formie podatku dochodowego na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), składka na ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podstawy wymiaru składki.

Natomiast gdy rozliczasz podatek dochodowy od osób fizycznych w formie podatku liniowego (19%), zapłacisz składkę zdrowotną w wysokości 4,9% podstawy wymiaru składki.

Ważne

Jeśli rozliczasz podatki dochodowe na zasadach ogólnych (według skali podatkowej) lub liniowo, a twój dochód w danym miesiącu będzie niższy niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w danym roku, to wysokość składki zdrowotnej w tym miesiącu wyniesie 9% minimalnego wynagrodzenia.

Ile wynosi ZUS z ulgą na start 2023?

W 2023 roku minimalna składka zdrowotna wynosi 314,10 zł brutto. Przy czym warto podkreślić, że kwota 314,10 zł jest wartością minimalną, a faktyczna wysokość składki zdrowotnej może być różna w zależności od dochodów i formy opodatkowania przedsiębiorcy.

Zobacz: Ulga na start 2024 - ile wynosi składka ZUS?

Korzystanie z ulgi na start - jakie konsekwencje?

Chociaż ulga na start przynosi wiele korzyści, ma też pewne konsekwencje. W okresie korzystania z ulgi przedsiębiorca nie otrzymuje świadczeń z ubezpieczenia chorobowego, takich jak zasiłek chorobowy czy zasiłek macierzyński. Ponadto, okres korzystania z ulgi nie wlicza się do okresu składkowego przy ustalaniu prawa do emerytury.

Jakie składki ZUS po uldze na start?

Po zakończeniu korzystania z ulgi na start, przedsiębiorca może skorzystać z możliwości opłacania obniżonych składek ZUS przez pełne 24 miesiące.

Czy ulga na start jest obowiązkowa?

Nie, ulga na start nie jest obowiązkowa. Jest to forma wsparcia dla nowych przedsiębiorców, ale decyzja o skorzystaniu z niej leży w rękach samego przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca spełnia wymagane kryteria, może zdecydować się na skorzystanie z ulgi, ale nie jest do tego zobowiązany.

Dla niektórych przedsiębiorców korzystanie z ulgi na start może być korzystne ze względu na zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez pierwsze sześć miesięcy działalności. Jednakże warto zwrócić uwagę na fakt, że w tym okresie przedsiębiorca nie nabywa praw do pewnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się nie korzystać z ulgi na start, będzie musiał opłacać wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne od pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego decyzja ta powinna być podjęta po dokładnym rozważeniu wszystkich zalet i wad ulgi na start.

Czy można zrezygnować z ulgi na start?

Tak, przedsiębiorca może zrezygnować z ulgi na start w dowolnym momencie korzystania z niej. Ulga na start jest formą wsparcia, ale nie jest obowiązkowa, a decyzja o jej wykorzystaniu leży w rękach przedsiębiorcy.

Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na rezygnację z ulgi na start przed upływem sześciu miesięcy, musi zgłosić ten fakt do ZUS. Po rezygnacji przedsiębiorca jest zobowiązany do opłacania pełnych składek na ubezpieczenia społeczne, w tym składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Rezygnacja z ulgi na start może być motywowana różnymi przyczynami, takimi jak chęć nabywania praw do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego czy chęć opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w celu zwiększenia przyszłej emerytury.

Podsumowując, ulga na start to doskonała okazja dla nowych przedsiębiorców, aby rozpocząć działalność gospodarczą z mniejszymi początkowymi kosztami. Jednak warto pamiętać o wszystkich związanych z nią obowiązkach i konsekwencjach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA