| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Wątpliwości wokół składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców

Wątpliwości wokół składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców

Narastają wątpliwości dotyczące zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne przez jednoosobowych przedsiębiorców. Przedsiębiorcy i ministerstwo mają własne interpretacje przepisów.

W świetle art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 121), płatnik składek musi według zasad wynikających z ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać składki za każdy miesiąc kalendarzowy. Zasadą w przypadku przedsiębiorców jednoosobowych jest to, że są jednocześnie zarówno płatnikami składek jak i ubezpieczonymi.

Zdaniem przedsiębiorców ustawa nakłada na przedsiębiorców jednoosobowych obowiązek zapłaty składek wyłącznie w sytuacji osiągnięcia przez nich dochodów. W konsekwencji, przy braku dochodu, przedsiębiorca nie ma środków własnych i nie powinien płacić składek na ubezpieczenie społeczne.

Składki ZUS 2015 - działalność gospodarcza

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na interpelację poselską poseł Iwony Kozłowskiej (nr 30182) wyjaśnia tą kwestię w inny sposób. Według resortu pracy osoby prowadzące pozarolniczą działalność zobowiązane są do comiesięcznego opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za cały okres prowadzenia działalności. Obowiązek ten istnieje od dnia rozpoczęcia do dnia zaprzestania tej działalności, z wyłączeniem okresu, na który wykonywanie działalności zostało zawieszone na podstawie umowy o swobodzie działalności gospodarczej.

Podstawę wysokości składek dla tych osób stanowi zadeklarowana kwota, nie może być ona niższa od 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Zarazem w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych znajduje się przepis umożliwiający osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy wykonywania tej działalności, opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne na lepszych warunkach. Podstawę wysokości składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe tych ubezpieczonych stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Polecamy: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność może zadeklarować jako podstawę wymiaru składek kwotę wyższą od obowiązującego minimum. Prawem jego jest też poprzestać, również w okresie osiągania dochodów, na opłacaniu składek od ustalonej najniższej podstawy wymiaru.

Resort pracy poinformował ponadto, że nie przewiduje prac legislacyjnych w kierunku zmiany aktualnego stanu prawnego, w tym polegających na szczególnym obniżaniu lub podwyższaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w stosunku do przedsiębiorców - odpowiednio do osiąganych przez nich dochodów.

Kiedy członkowie zarządu podlegają ubezpieczeniom społecznym

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »