| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Składki ZUS od umowy o dzieło i umowy licencyjnej

Składki ZUS od umowy o dzieło i umowy licencyjnej

Czy przedsiębiorca ma obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zawartej umowy o dzieło i umowy licencyjnej? Odpowiedzi udzielił 19 lutego 2015 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku.

Polecamy: Rewolucja w umowach zlecenia

Pytanie to może nurtować przedsiębiorców podczas interpretacji trzech przepisów prawnych, a mianowicie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807 ze zmianami) oraz art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 7 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 Nr 137 poz. 887 ze zmianami). O popularności problemu świadczy wydana przez Oddział w Gdańsku ZUS decyzja z 19 lutego 2015 r. (nr DI/100000/43/1517/2014) wydana na podstawie wniosku  o interpretację w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę problemu Zakład Ubezpieczeń Społecznych stwierdził, że obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne spoczywa na płatniku składek i dotyczy osób, które podlegają tym ubezpieczeniom z uwagi na posiadania odpowiedniego tytułu do tych ubezpieczeń.

Katalog takich osób określa art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Z przepisu tego wynika m. in. iż obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu podlegają osoby fizyczne, które na obszarze RP są m. in. pracownikami, osobami wykonującymi pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenie albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

100 pytań o samochód w firmie + CD

Wśród  tytułów wymienionych w tym przepisie brak jest umowy o dzieło oraz umów licencyjnych, które polegają na upoważnieniu przez twórcę innych osób do korzystania z utworów, w rozumieniu prawa autorskiego, na ściśle określonych w umowie polach eksploatacji.

Zatem umowy te nie stanowią tytułu do ubezpieczeń społecznych i osoby, które zawarły tego typu umowy z przedsiębiorcą nie mają obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne, o ile nie pozostają z przedsiębiorcą w stosunku pracy.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Marlena Widawska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »